Belépés Regisztráció

Cikkek


A paksi atomerőmű négy blokkja 1967 és 1987 között épült meg a Duna partján, s azóta is remekül működik, felhasználva a folyó bővizű medrét. 1995 óta a helyszínen egy Tájékoztató és Látogatóközpont működik, amelyet akár intergenerációs formában, akár nyugdíjas csoportokkal érdemes felkeresni.

Az új év első időszakában az egyik leggyakoribb fogadalom az egészségesebb életmód bevezetése és a fizikai aktivitás növelése. Ám sokszor nehezen tartható az előre tervezett tempó és a változtatás is gyakran nehezebb, mint gondolnánk. Nem könnyíti meg ezt az sem, mikor a nyomás kívülről érkezik. Sokszor a segítő szándék épp az ellenkezőjét érheti el. Nézzük meg mit tehetünk, ha másoknak szeretnénk segíteni – vagy épp saját magunkon?

Orosz Dénes legújabb filmje, a Hogyan tudnék élni nélküled?, amely 2024 decemberében debütált a hazai mozikban, s azóta is nagy sikerrel megy, igazi intergenerációs moziélményt kínál. A Törőcsik Franciska és Ember Márk főszereplésével készült musical a túlzás nélkül mondhatóan legendás Demjén Ferenc slágereire épít, melyek egyébként a film nélkül is hidat képeznek múlt és jelen, a különböző korosztályok között, s a film ezt a helyzetet csak tovább erősíti, gazdagítja.

Az életmódváltás nem csak a fiatalok számára lehet fontos. Az időskorban véghezvitt pozitív változtatások jelentősen javíthatják az életminőséget, hozzájárulhatnak az egészség fenntartásához, és még az élettartamot is meghosszabbíthatják. De hogyan kezdjük el az életmódváltást idősebb korban, amikor a megszokások már mélyen gyökereznek?

2024 decemberében mutatták be a magyar mozik Herendi Gábor rendező legújabb alkotását, a Futni mentemet, amely első ránézésre egy könnyed, szórakoztató, hollywoodi mintákat követő vígjáték – „tizenkettő egy tucat”, ahogy szokták mondani. A kritikák és a közösségi oldalakon található vélemények nem meglepő módon túlnyomórészt a film humoros, derűs hangvételét méltatták, illetve beleillesztették a filmet a magyar filmvígjáték-hagyományba (amelynek virágkora a harmincas években volt, s mára ez a műfaj nagyon vegyes színvonalú műalkotásokkal áll elénk). A felszínes méltatások közepette a mögöttes szociális üzenet – különösen az időskori magány és a családi kapcsolatok lazulásának fontos kérdése – kevesebb figyelmet kapott, legfeljebb említésszerűen került elő a kritikákban. Pedig Herendi filmje Divinyi Réka forgatókönyvével a felszín alatt a könnyed szórakoztatásnál sokkal mélyebb és fontosabb dimenziókat is érint, amelyekről érdemes lenne alaposabban beszélni, nemcsak egy rövid recenzió, akár egy tanulmány vagy egy könyv keretében is.

Az év utolsó hónapja tele van ünnepi készülődéssel, családi eseményekkel és finom ételekkel. A hideg idő és az év végi hajtás azonban könnyen elterelheti a figyelmet az egészséges életmódról. Nyugdíjas korban különösen fontos a test és a lélek karbantartása, hogy az ünnepek ne fárasztóak, hanem élvezetesek legyenek. Ebben a cikkben praktikus tanácsokat nyújtunk arra, hogyan maradhatnak az idősebbek fittek, energikusak és kiegyensúlyozottak decemberben.

A karácsony egyik legfontosabb és legmeghatározóbb eleme a fenyőfa. A karácsonyfa nemcsak a díszekkel válik különlegessé, hanem az otthon központi ünnepi dekorációja, amely köré a család gyűlik az év legmeghittebb napjaiban. Az ideális fenyő kiválasztása azonban nem mindig egyszerű, hiszen számos tényezőt kell figyelembe venni: a méretet, a formát, a fajtát, sőt még azt is, hogy élő vagy műfenyőt válasszunk-e. Ebben a cikkben gyakorlati tanácsokat adunk, hogy a választás könnyebb és sikeresebb legyen.

Közeledik az év utolsó időszaka. Beindul az év végi hajrá, tornyosulnak a teendők, gyarapodnak a „mit kell még elintézni” listák. Sokszor az ünnepi hangoldódás helyett a tömegben vásárlás, időre rohanás és a feszültség kapja a főszerepet. Ilyenkor, ha lehetne egy tanácsom, annyit mondanék: engedd le a vállad, és vegyél egy mély levegőt.

Az ünnepi időszak sokak számára a meghittségről, a családi és baráti kapcsolatok ápolásáról szól. Ugyanakkor december magányos időszak lehet azok számára, akik egyedül élnek, különösen a nyugdíjas korú emberek számára. Az élet későbbi szakaszában is fontos, hogy meglegyenek azok a kapcsolódási pontok, amelyek melegséggel és szeretettel töltenek el minket. Társra találni nyugdíjas korban nemcsak lehetséges, hanem nagyon is értékes élmény. De hogyan kezdjünk neki? Az alábbiakban gyakorlati tanácsokat adunk a nyugdíjasoknak, hogy decemberben hogyan találhatják meg a hozzájuk illő társat.

A Mikulás napja nemcsak az ajándékokról, hanem az ünnepi hangulatról és az ínycsiklandó finomságokról is szól. A nagyszülők szeretete a legjobban egy gondosan elkészített süteményben nyilvánulhat meg, amely meglepetést és örömet okoz az unokáknak. De milyen süteményt érdemes választani, amely nemcsak finom, de az ünnephez illően varázslatos is? Íme néhány könnyen elkészíthető és kreatív süteményötlet Mikulásra!

Közeledik az évvége, sűrűsödnek a tennivalók, hamarabb sötétedik, hideg van, és ilyenkor gyakran kevesebb idő jut saját magunkra. Sokaknak a fizikai aktivitás kimerül a mindennapi intézni valók körében, és sokszor bizony vonzóbb otthon, a meleg kanapén megpihenni. Van azonban egy kedves szokás, ami kicsiket, nagyokat, családokat, egyedül élőket egyaránt megmozdít testben és lélekben. Ez az Adventi ablak vadászat.

A Mikulás napja különleges alkalom, amelyet minden gyermek izgatottan vár. A nagyszülők számára ez remek lehetőség arra, hogy örömet szerezzenek unokáiknak, ugyanakkor a megfelelő ajándék kiválasztása komoly fejtörést okozhat. Hogyan válasszunk olyan meglepetést, amely egyszerre praktikus, szórakoztató és a gyerekek korának is megfelel? Az alábbiakban korosztályonként és érdeklődési körönként mutatunk be ötleteket, amelyekkel a nagyszülők biztosan sikert arathatnak.

Bruce Beresford Miss Daisy sofőrje (1989) című filmje finom, rétegzett történet, amely az emberi kapcsolatok és az azok mélyén húzódó tudatos és tudattalan motivációk legmélyebb árnyalatait tárja fel. A történet az idős zsidó hölgy, Daisy Werthan (Jessica Tandy), és az afroamerikai sofőrje, Hoke Colburn (Morgan Freeman) különös barátságát követi nyomon, amely egy, a demencia első jeleként megjelenő közlekedési balesettől a főszereplő asszony szociális otthonba kerüléséig, az 1950-es évektől a 60-as évek végéig ível. Bár a film kétségkívül meghatározó rétege a faji előítéletek lebontása és a polgárjogi mozgalom korában játszódó éles társadalmi problémák ábrázolása, ez csupán az egyik oldala ennek a rendkívüli történetnek.

A Mikulás szerepe különleges varázst hordoz magában, hiszen nemcsak ajándékokat oszt, hanem emlékeket, mosolyokat és örömöt is hoz a gyerekek életébe. Egy nagypapa, akinek már megvan az élettapasztalata, szeretetteljes természete és természetes tekintélye, ideális jelölt lehet erre a feladatra. De mitől lesz valaki igazán meggyőző és szerethető Mikulás? Íme néhány tipp és tanács, amelyekkel a nagyapa tökéletesen felkészülhet a szerepre!

Ősszel a természet csodás színekben pompázik, és a hűvös idő sem kell, hogy visszatartson minket a kirándulástól. Novemberben rengeteg izgalmas helyet lehet felfedezni Magyarországon, amelyeket a nagyszülők és az unokák egyaránt élvezhetnek. A közösen eltöltött idősorán felejthetetlen közös élményeket szerezhetünk unokáinkkal.

Október 1. az idősek világnapja, és ezalkalomból több neves rendezvényt tartanak ebben a hónapban. Hazánkban idén tizenharmadik alkalommal rendezték meg a már hagyománnyá vált „Zumba Gold Masterclass”-t, aminek a fényét emeli a nemzetközi világklasszis oktatói gárda részvétele.

Roppant sajnálatos módon sok olyan ember van, akik ki akarják használni az idős embereket és csalással, átveréssel próbálnak tőlük pénzt szerezni. Az unokás csalás talán az egyik leggyakoribb módszer, amelyet a csalók alkalmaznak a szépkorúak átverésére. Általában az a taktika, hogy a csalók telefonon felhívják az idősebb embert és azt állítják, hogy ők az illető unokája vagy unokatestvére, és sürgősen pénzre van szükségük valamilyen váratlan helyzet miatt, például egy baleset vagy egy letartóztatás miatt.

Subiaco Rómától mindössze 70 km-re található, egy festői kisváros Lazio régiójában, amelyet különösen az idősebb korosztály tagjai is szívesen látogatnak meg. Az óránként induló, olcsó, kényelmes, légkondicionált buszjáratok Róma központi pályaudvaráról, a Terminiről megfelelő eljutást biztosítanak a városba, de autóval is elérhetünk oda, valamivel több, mint egy óra alatt – így akár egy egynapos kirándulás keretében is felfedezhető ez a történelmi és természeti kincsesbánya.

Nagy Sándor, az ókori makedón uralkodó nem pusztán hódításairól híres, hanem rejtélyes halála és a pszichológiai szindrómákról szóló elméletek kapcsán is gyakran szóba kerül. A történelemformáló, hódító vezér még saját korában is nagyon fiatalon, 33 évesen hunyt el, és azóta számos spekuláció övezi utolsó napjait – a tífusztól és a véletlen halától a mérgezésig sok elmélet látott napvilágot ezzel kapcsolatban. Azonban nem csak halálának körülményei szolgálnak érdekességként: két szindróma is az ő nevét viseli, amelyek az időskor pszichológiai és társadalmi kihívásaira hívják fel a figyelmet. Az egyik Magyarországon jól ismert, a másik sokkal kevésbé.

Sokunkat felkavart, de a gyors és hatékony megoldás miatt egyszerre örömmel is töltött el, amikor olvastuk a 2024 nyári hírt: egy kaposvári boltban egy eladónő észrevette egy asszony családon belüli erőszakot jelző kézjelét, és így a hatóságok intézkedni tudtak agresszív partnerével szemben. Nem kevés emberrel beszélgettem, aki úgy értelmezte ezt a történetet, hogy ez a jel pusztán a lányokat-asszonyokat védi, miközben tudni kell, valójában ez egy általános érvényű jelzés.

Az idén már 87 esztendős Jack Nicholson számos remek filmben szerepelt, amely az idősödésről szól, közvetlen vagy közvetett módon. Az egyik legizgalmasabbat huszonkét éve forgatta, s minden gondolata aktuális, fontos, a ma embere számára is elgondolkodtató. A film magyar címe Schmidt története (angolul: About Schmidt), ami egy speciális lélektani helyzetet dolgoz fel: azt, amikor a világ keretei hirtelen összetörnek körülöttünk.

Az online mozgásprogramoknak köszönhetően bárhol, bármikor átmozgathatjuk magunkat, ami ebben a nyári melegben különösen jó lehetőség. Ebben az időszakban ugyanis sok foglalkozás szünetel, a mozgásra viszont mindig szükségünk van. Ha online tornázunk, akkor rugalmasan, a saját időbeosztásunk szerint tudjuk karbantartani a testünket minden időszakban.

Amikor tizenkétéves kislányom már sokadszorra nyaggatott azzal a kéréssel, hogy vigyem el az Illúziók Múzeumába, úgy döntöttem, mivel nyári szünet van, menjünk el a Budapest szívében található, kicsi, de annál izgalmasabb, interaktív kulturális térbe. 

Hevér Dániel fiatal magyar filmrendező nehéz témát választott első játékfilmjeként. A magyar idősellátó-rendszer nem dokumentumfilmes optikájú, de dokumentarista igényű bemutatásával egy szomorú, de mégis szeretetteljes történetet akart elénk tárni. A szándék tehát messzemenőkig dicséretes. A filmet azonban alaposan végignézvén ismét elmondható a régi igazság: a több több lett volna…

Ismét a Millenárison várja közönségét augusztus 25-én, vasárnap az Odaadó-Ringató program. A cél, hogy minél többen jöjjünk össze, közösen énekeljünk, és engedjük, hogy a zene átjárja a lelkünket.

Monspart Sarolta tájfutó világbajnoknőről, a Lyme-kórt legyőző csodálatos akaraterejű sportolóról könyvek, cikkek, filmek szólnak. Jó hír, hogy azt is sokan tudják: az állam által is támogatott, országos gyalogló hálózat kitalálása, és első lépéseinek megszervezése is az ő nevéhez fűződik, ezt viszik tovább az utódai, egyre több embert megmozgatván az idősebb korosztályban. E sorok írója sok előadást tartott közösen Monspart Saroltával, de most - emlékéhez híven - nem személyes történeteket oszt meg az olvasóval, hanem arra hívja fel a figyelmet, amit Sarolta élete utolsó három évtizedében megállás nélkül hirdetett - mozogj az életedért!

Ha az élet úgy hozza, hogy otthon három generáció is együtt van, hosszabb vagy rövidebb ideig, például egy nyári vagy téli szünet alkalmával, adódik a lehetőség egy közös filmnézésre, s aztán egy nagy beszélgetésre. A filmnézés helyszíne ma már egyre inkább nemcsak a mozi lehet, hanem – különösen a fiatalabbaknak – teljesen természetes, hogy valamelyik videómegosztó elé ülünk le (sőt: az is elmondható, hogy a legfiatalabbak ebben is „multitasking” életet élnek, gyakran egyszerre több filmben is „benne vannak”, s ha kedvük szottyan rá, azt nézik tovább, ami éppen a legjobban érdekli őket).  Ha a három generáció együtt van, úgy érdemes filmet választanunk, hogy mindenki jól járjon, mindenki örüljön annak, hogy jó filmet indítottunk el, sőt: utána akár alaposan meg is lehessen beszélni, levonni a mi életünkre vonatkozó tanulságokat. Garantáltan ilyen film a Kapj el, ha zuhanok, amely egy egyszerű, szórakoztató és tanulságos történet – magáról az életről.

Biztosan meglepődik a kedves olvasó, amikor arról írok, hogy az olasz főváros, Róma nincs messze nekünk, magyar turistáknak, hiszen jól tudjuk, hogy ha autóval megyünk, akkor 12-14 óránál kevesebb idővel csak a közlekedési szabályok durva megsértésével tudnánk odaérni, és repülővel (a minden nap repülő fapadosokkal, de az igényesebb légitársaságokkal is) másfél óra az utazás – igaz, a becsekkolással ez is eléri a három órát. Igen, ez utóbbi, ez a pár órás lehetőség ihletett arra, hogy leírjam: milyen, unokákkal közös, intergenerációs programok várhatnak minket az Örök Városban, amelyek nagy élményeket adhatnak idősebbnek és fiatalabbnak egyaránt. 

Általában a nyári időszakban vagy annak közeledtével fordítanak nagyobb figyelmet az emberek a testalkatukra - valószínűleg a strandszezonnak köszönhetően -, pedig sokkal több és fontosabb dolgot érdemes tudnunk arról, hogy mi alakítja a testösszetételt és hogyan érdemes ezt mérni.

A megfelelő vitaminbevitel kulcsfontosságú az idősek számára a nyári hónapokban, amikor a szervezetük nagyobb igénybevételnek van kitéve. A vitaminok segítenek erősíteni az immunrendszert, támogatni az energiaszintet és fenntartani az egészséges testműködést. Ezért fontos odafigyelni a helyes, vitamindús táplálkozásra, illetve feltérképezni, milyen vitaminokból van hiány a szervezetünkben.

60 év felett, fiatalos lendülettel veti magát bele újabb és újabb kihívásokba. Szegő Panni egy vidám, közvetlen, az életet szerető 64 éves feleség, nagymama, aki úgy döntött, a sporttal teszi színesebbé az életét 50 felett. Az elsők között volt 2020-ban, akik átúszták télen a Balatont, éppen készül megtanulni biciklizni és boldog házasságban él Endrével, aki a Balaton-átúszásokra is elkíséri.

Az idősek különösen ki vannak téve a hőség okozta veszélyeknek, így fontos, hogy megfelelő óvintézkedéseket tegyenek a kánikula idején. A magas hőmérséklet stresszt okozhat a szervezetben, különösen az idősek esetében, akiknek a testük már kevésbé képes hatékonyan szabályozni a hőmérsékletüket. Ezért fontos, hogy az idősek fokozottan figyeljenek az egészségükre a nagy melegben.

„Légy, mint szikla rendületlen…” - írta Kölcsey Ferenc. Az időskor beköszöntével a nyugodt, zavartalan életvitel, a komfortzóna békéje egyre fontosabbá válik. Azonban az utazások, legyen szó akár a repülőtéri várakozásról, a hosszú vonatozásról vagy autós utazásról, gyakran úgynevezett distresszel (azaz negatív, káros stresszel) járhatnak. Ebben a cikkben áttekintjük, hogyan őrizhetik meg az idősek a lelki nyugalmukat utazás közben, ezúttal a repülőtéri várakozások idején.

„Végre itt a nyár” – mondhatjuk az ismert slágerrel – s itt az idő arra, hogy 50 év felett is utazzunk. Természetes, hogy ebben az életszakaszban már nem a megerőltető túrákra és a hosszú, kimerítő sétákra vágyunk – és az is világos, hogy nehezebben utazunk messzebb fekvő tájakra. Így itt az idő arra, hogy felfedezzük azokat a közeli helyeket, amelyeket autóval, busszal vagy vonattal meglátogathatunk és szép élményeket szerezhetünk!

Örömmel láthatjuk, hogy négyévente nem csak az egészséges, de a fogyatékkal élő sportolók is versenyeznek az olimpiai helyszíneken, és sikereik a szurkolóktól egyre nagyobb elismerést kapnak. Kevesebben tudják azonban azt, hogy már több évtizede a 60 év felettieknek is rendeznek ötkarikás versenyeket, s számos olyan helyi küzdelmet is, amelyet a szervezők olimpiának neveztek el.

Minden túlzás nélkül mondható, hogy 2024. május 5-én világraszóló dolog történt a Ferencváros labdarúgóstadionjában, a zsúfolásig megtelt Groupama Arénában. A Ferencváros-Debrecen NB1-es bajnoki labdarúgó mérkőzésre vonuló játékosok édesanyjukkal vagy anyósukkal vonultak fel a gyepre, a nézők köszöntésére. Ez a világon egyedülálló és megható kezdeményezés a Fradi vezetőségének érdeme, s több hónapos, a szülőkkel és a Debrecennel történt egyeztetés előzte meg a szép gesztust. Ez a nemes lépés erősíti azt a tényt, hogy a versenysportnak igenis köze lehet a családhoz, a nemzeti hagyományokhoz, és mindenhez, ami közösséget teremt.

2023-ban került a mozikba egy remek olasz film, amelyet a vígjátékrendező, Alessandro Bardani készített. A másfél órás mű első látásra csak egy bizarr jogi helyzetről szól, de ennél sokkal mélyebb „üzenete” van, minden korosztály számára.

Az élet nem áll meg ötven, hatvan, vagy akár hetven éves korban sem. A társas kapcsolatok, beleértve a romantikus kapcsolatokat is, kulcsfontosságúak maradnak. De hogyan ismerkedhetünk, amikor már nem vagyunk “fiatalok”? Íme néhány tipp, melyek segíthetnek:

Áprilisban kizöldül a természet és eljön az örömteli kerti munkák ideje. Amikor a konyhakert magvait elvethetjük, palántáit elültethetjük és megkezdhetjük a kerti növények gondos ápolását. Visszafordíthatatlanul beköszöntött a tavasz, meghosszabbodtak a nappalok, melengetően sütött a nap, enyhe szellő lengedezett, és aki a markába szorított egy kis friss földet, érezhette a tavaszi talaj semmivel össze nem hasonlítható illatát.

A nagyszülők és unokák közötti kapcsolat rendkívül értékes. A közös időtöltés nem csak erősíti a családi kötelékeket, de számos előnnyel is jár mindkét fél számára. Kölcsönösen tanulhatnak és el is leshetnek egymástól apró praktikákat.  Íme hat ötlet, hogyan tölthetik hasznosan a nagyszülők az időt az unokáikkal a tavaszi szünetben:

Szécsi Pál idén lenne nyolcvan éves, ennek tiszteletére szuperkoncerttel emlékeznek rá ifjabb művészek. Március 10-én vasárnap este hét órától a Pap László Arénában Miller Zoltán, Nagy Sándor, Pál Dénes és Serbán Attila elevenítik fel a magyar táncdal legendájának legfontosabb slágereit.

Az év első felében felébred bennünk a tenni akarás, és új terveket, célokat szövünk. Ezek sikeresen teljesíthetők, ám valljuk be, gyakran kudarcba fulladnak. Vajon mi állhat ennek a hátterében? Mi az, amin tudunk változtatni és mi az, ami tőlünk független tényező? Ebben a cikkben annak járunk utána, mi minden vesz körbe minket, ami az életünket, életmódunkat, így az egészségi állapotunkat is befolyásolja.

Ha a Barbie film előzetesét vagy a plakátjait, hirdetéseit látjuk, nem feltétlenül gondolunk arra, hogy megnézzük. Rikító rózsaszín álomvilág, giccs, gondtalan jólét a mindig tökéletes Barbie-val és az izmos, de kissé butácska Kennel. Aztán valamelyik ismerősünk elmeséli, hogy nemcsak tele volt a mozi, de a végén megtapsolták a filmet. Mert valójában érdekes és tanulságokkal teli ez a különleges, csillogó-villogó mese…

A nyugdíjas kor nem jelenti azt, hogy le kell mondani az utazásról és a kalandról. Sőt, ez az időszak kiválóan alkalmas arra, hogy felfedezzük a világot, és új élményeket szerezzünk. A februári időszakban azonban nem mindegy, hogy hová utazunk, hiszen a tél még tart, és sok helyen hideg, csapadékos, vagy havas az időjárás. Ezért érdemes olyan kirándulásokat tervezni, amelyek megfelelnek az időjárási viszonyoknak, az utazási lehetőségeknek, és a személyes preferenciáknak. Ebben a cikkben bemutatunk néhány ötletet, hogy milyen kirándulásokat érdemes választani nyugdíjas korban a februári időszakban.

Miért öltünk jelmezt farsangkor? A farsangkor való beöltözésnek több oka is lehet. Egyrészt a jelmezekkel kifejezhetjük a kreativitásunkat, a humorunkat, vagy a kedvenc karaktereinket. Másrészt a jelmezekkel elrejthetjük az igazi arcunkat, és más személyiséget ölthetünk magunkra. Harmadrészt a jelmezekkel elűzhetjük a téli hideget és a gonosz szellemeket, és ünnepelhetjük a tavasz közeledtét.

Az év eleje sokak számára alkalmas arra, hogy elkezdjenek egy diétát, és megszabaduljanak a karácsonyi szezon alatt felszedett plusz kilóktól. De milyen diétát válasszunk, ami hatékony, egészséges, és fenntartható? Ebben a cikkben bemutatunk néhány népszerű és bevált diétatípust, amelyek segíthetnek elérni a kívánt alakot és közérzetet.

A nyugdíjasokra leselkedő lelki betegségek egy fontos és aktuális téma, amely sok embert érint. A nyugdíjba vonulás jelentős életváltozást hoz magával, amelynek nem csak anyagi, hanem lelki következményei is lehetnek. A nyugdíjasok gyakran szembesülnek a magány, az elszigeteltség, a céltalanság, a haszontalanság, a tehetetlenség, a félelem, a szorongás, a bűntudat, a harag, a depresszió, a demencia és más lelki zavarok kockázatával. Ezek a lelki betegségek nemcsak a nyugdíjasok életminőségét, hanem fizikai egészségüket is ronthatják, és növelhetik az öngyilkosság veszélyét.

Az unokákkal töltött idő nagyon fontos a nagyszülők számára, és az unokák számára is nagyon értékes. Azonban, hogy mennyi időt töltsön a nagyszülő az unokával, az nagymértékben függ a családok egyedi helyzetétől. Az unokák életkorától, az unokák és a nagyszülők egymáshoz való viszonyától, az unokák szüleinek munkájától, az unokák szüleinek elvárásaitól és a nagyszülők saját életstílusától függ.

A társkeresés idős korban nem lehetetlen, sőt sok előnye is van. Az idős embereknek több élettapasztalatuk, érdeklődésük és bölcsességük van, mint a fiatalabbaknak, és ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy megtalálják a megfelelő társat. Az idős társkeresésnek azonban vannak kihívásai is, például a technológiai fejlődés, a múltbeli sebek, az elvárások és a sztereotípiák. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy hogyan lehet sikeresen társat keresni idős korban, és milyen lehetőségek állnak rendelkezésre az idős társkeresők számára.

Sok ötven-hatvan év feletti tanítványom panaszkodik, hogy alig látja az unokáit: bár nem laknak túl messze egymástól, a kicsik iskola után nyelvóráról zeneórára, edzésről iskolai szakkörökig szaladnak, s ha nagyjából kéthetente, főleg hétvégén adódik egy pár óra a beszélgetésre, akkor már mindenki nagyon boldog. A szünidőkben a gyerekek nagyon sok időt töltenek a digitális eszközökkel, így a kívánt együttlétek megint gyakran rövidek vagy teljesen elmaradnak. Ebben a cikkben arról szólunk, hogy ha hétköznap kevesebbet látjuk egymást, akkor legalább a családi (születésnap, névnap, házassági évfordulók), vagy egyházi (húsvét, karácsony, pünkösd) ünnepi készülődésbe hogyan lehet bevonni az unokákat, s ezzel valamelyest pótolni a kimaradt, közös időt.

A nagypapa az az ember, aki példaként áll egy gyermek szemében, az, aki „mindent” tud, és „mindenre” ismeri a választ. A nagypapa idős, mosolygós és alapvetően ő már nem tud nemet mondani az unokájának, ellentétben a szülőkkel. Ettől függetlenül egy gyerek mikor ránéz a nagypapára, azt a férfit látja, akitől megtudhatja azt, amit a szüleitől nem. Titkos történeteket, érdekes meséket, és a múlt lapjait élheti át általa. A nagypapaság pedig az élet egyik legfontosabb feladata.

Nemcsak kellemes kikapcsolódás, de egészségmegőrző hatása is jelentős a gyógy- és termálfürdőknek. Szerencsés helyzetben vagyunk, mivel Magyarország fürdőkultúrája egyedülálló, bőven válogathatunk az értékes gyógyvizek közül. A kénestől a jódos-brómoson át a radioaktív vizekig széles a választék. Nem árt azonban tisztában lenni a szabályokkal, melyek betartása elengedhetetlen ahhoz, hogy elkerüljük az egyéb megbetegedéseket.

Közel 50 vizsgálat, 100 résztvevő, egy közös cél: az egészség megőrzése. A Civilút Alapítvány is kivette a részét a segítségnyújtásból, a Magyarország Átfogó Egészségvédelmi Szűrőprogram (MÁESZ) főszervezésében a Magyar Honvédség nyugállományú katonái vehettek részt a programban. Teljes testanalízisen, kardiológiai-, szemészeti- és egyéb vizsgálatokon estek át a résztvevők november 29-én a Stefánia Palotában.

Gárdonyi Géza óta tudjuk, hogy a falak ereje nem a kőben van, hanem a védők lelkében. Hiszen az igazi katona odaadással védi a hazáját, elkötelezettséggel szolgálja a honvédelem érdekeit. Ahogyan azt Dr. Keszthelyi Gyula nyugállományú dandártábornok is tette, és teszi ma is. A Honvédségi Nyugdíjas Klubok Országos Szövetsége ügyvezetője elnökként szervezi a Magyar Honvédség Budapesti Nyugállományúak Klubjának életét, előadásokat tart, gondolkodik, hogyan tudnák segíteni a toborzást. De vérbeli „légierősként” valószínűleg az sem okozna számára gondot, hogy szétszedjen és összerakjon egy vadászgépet.

Szeptember óta tíz Odaadó-Ringató valósult meg, ahol a legidősebbek és legfiatalabbak közös zenei játékokon vettek részt. Nagy öröm számunkra, hogy a Ringató Magyar Zenei Nevelésért Alapítvány és a Civilút Alapítvány összefogásában a program sikeresen működik országszerte, és egyre többen vesznek részt a foglalkozásokon.

Sokan azt gondolják, hogy csak akkor van szükség látásvizsgálatra, amikor valamilyen gond van az ember szemével. Pedig a rendszeres ellenőrzés évente ajánlott, még akkor is, ha élesen látunk, a látásszűrés ugyanis a szem egészének vizsgálatát jelenti. Mint megannyi egészségügyi területen, itt is megelőzhető a baj, sokkal könnyebben kezelhetővé válik a betegség, ha időben elcsípjük.

A MÁESZ október végi szűrőprogramján az idős korosztály került a fókuszba. A BOK csarnokban két napon keresztül fogadták azokat a szeniorokat, akik kíváncsiak voltak aktuális egészségi állapotukra.

Agyunk a testünk többi részével öregszik, ez a lassú, folytonos hanyatlás teljesen normális, de hol van az a pont, amikor már komolyan kell venni az intő jeleket? Cikkünk segít abban, hogy eldöntsük, érdemes-e orvoshoz fordulni a memóriavesztés miatt.

Nincs hűségesebb társ egy kutyánál! Több kutatás is bizonyítja, hogy négylábú kedvencünk tartása komoly egészségügyi és mentális előnyökkel jár. Érdemes fontolóra venni időskorban annak lehetőségét, hogy megosszuk életünket egy szőrös kis szeretetgombóccal.

A digitalizációnak köszönhetően akkor is gondoskodhatunk szeretteinkről, ha távol vagyunk tőlük. Ha minden veszélytől szeretnénk megóvni családtagjainkat, ebben segítségünkre lehet az a sok szeniorokat segítő eszköz, ami sok esetben kiválthatja az állandó felügyeletet. Összegyűjtöttük azokat segédeszközöket, programokat és applikációkat, amelyek mind a szépkorúak biztonságát hivatott szolgálni.

Az ideális étrend kialakításának kiemelten fontos szerepe van 65 év felett, ebben a korban gyakran előfordulhatnak emésztési zavarok, ami a tápanyagok nehezebb felszívódását is jelenti. A sejtek nehezebben tudják felvenni a vérből a szükséges tápanyagokat, lassul a máj és a vese működése. Kevesebb energiára van szükségük, mint a fiataloknak, a vitamin- és ásványianyag-szükségletük azonban változatlan.

A szenior korosztály számára fontos és hasznos témáról tartott előadást a Civilút Szenior Akadémia meghívott előadója október 18-án a csepeli Olajág Otthonban. A korábban rendőrként dolgozó Kovács György több konkrét példán keresztül mutatta be, csalók hogyan szedik rá idősebb áldozataikat és csalnak ki olykor súlyos összegeket.

Gyakran előfordul, hogy szeniorként a divat háttérbe szorul. A három legkényelmesebb ruhát kapjuk magunkra, ha a piacra kell menni, vagy ha jönnek ebédre az unokák. Pedig nincs is annál fontosabb, hogy elég figyelmet fordítsunk magunkra és megjelenésünkre. Ha jól érezzük magunkat a bőrünkben, ez kisugárzik a környezetünkre. 

A magány olyan érzés, amelyet mindenki megtapasztalhat az élete során, de különösen az idősebb korosztályt érinti. A magány nemcsak lelki, hanem testi és szellemi egészségünkre is káros hatással lehet, ezért fontos, hogy megelőzzük. Ebben a cikkben bemutatok néhány tippet, amelyek segíthetnek abban, hogy ne érezd magad egyedül.

Sokan úgy gondolják, hogy a nyugdíjaskor a pihenés és a semmittevés ideje, de ez nem feltétlenül igaz. Nyugdíjasként is fontos, hogy az ember találjon magának olyan tevékenységeket, amelyek örömet okoznak, kihívást jelentenek, és fejlesztik a testi-lelki egészséget. A hobbi nem csupán időtöltés, hanem életforma, amely segít megőrizni a vitalitást, az érdeklődést és a boldogságot.

A nagymama a családért van, ő egy igazi áldás, de sajnos még mindig sokan nem értik meg, mit is jelent egy nagymama az unokák életében. Miért is olyan különlegesek a nagymamák? Most eláruljuk!

Ki más adhatna olyan értékes tanácsokat az életben, mint a szeretteink, a családunk? Az alábbiakban egy bölcs nagymama szavait osztjuk meg, aki ellátta tanácsokkal az unokáját, mielőtt az egybekelt volna szíve választottjával. Tanácsai éppen olyan értékesek, mint amilyen egyszerűek, hiszen örök érvényű igazság rejlik bennük.

Egyesek számára a nyugdíjba vonulás választása egyértelműen vágyott döntés. Mások viszont gondolni sem akarnak a „boldog, nyugdíjas évekre”. A nyugdíj időszakára alapvetően egy lassú, kiegyensúlyozott és jól megérdemelt állapotként tekintünk. Azonban nem mindenki választja a nyugdíjat: van, hogy egészségügyi válság miatt kényszerül valaki nyugdíjba menni, esetleg egyéb tényezők játszottak szerepet abban, hogy nem önszántából hagyta ott a dolgos munkaéveket.

Egy friss elemzés szerint – amely a nyugdíjasok megélhetési költségeit, az egészségügyi ellátórendszer minőségét, az életminőséget, az időskori ellátottsági rátát, az éghajlatot, valamint a boldogsági és biztonsági indexet is figyelembe vette, – Dániában a legjobb nyugdíjasnak lenni. Mutatjuk, mely országokban a legjobb a szépkorúak helyzete a világon.

Szociálpolitikai Kerekasztal beszélgetésen vett részt a Civilút Alapítvány kurátora, Gyulás Andrea, ahol lehetősége nyílt az Odaadó Program küldetéséről beszélni.

Nyugdíjasként sokszor vegyes érzéseket élünk át. Egyrészt csodálatos az ezzel járó szabadság és függetlenség, hogy végre van idő mindenre, másrészt sokan nem tudnak élni a lehetőséggel, mert vagy alkalom nincs, vagy a lelkierő hiányzik ahhoz, hogy valamit kezdjenek az idejükkel.

A Civilút Alapítvány legfőbb célkitűzései közé tartozik, hogy a legidősebbek és a legfiatalabbak között kialakuljon – és meg is maradjon – az intenzív, egymást segítő párbeszéd. Az idősügyi segítségnyújtás és a társadalmi szemléletformálás egyik fontos eleme a generációs szakadékokon átívelő Odaadó-Ringató Program, melynek fővédnöke, Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár.

A családfánk, a gyökereink meghatározzák a hagyományainkat, a szokásainkat, a létünket, ahogy azt is, hogy milyen ételekre gondolunk nosztalgiával. Többnyire a nagymamánknál ismerkedünk először a konyhaművészettel, ahogyan édesanyánk is tőle tanult először sütni-főzni. Bár később mindenki a saját útját járja a saját konyhájában is, új recepteket próbál ki, azért sok mindenben követjük a hagyományokat.

Ha ez a kellemetlen és nyugtalanító fájdalom jelentkezik, érdemes átgondolni, hogy vajon mi válthatta ki. A magyarok jelentős része küzd ízületi fájdalmakkal 35 éves kor felett, ezek közül is a térdfájdalom az egyik leggyakoribb tünet. A kiváltó okok között lehet a cipekedés, a lépcsőzés, a gyerekek emelgetése, ezek mind megterhelhetik a térdízületeket. Ha a térdfájdalom befolyásolja az addig megszokott életünket és megnehezíti mindennapjainkat, az bizonyosan megállásra késztet bennünket.

Apa, nálunk is van ilyen játék? – kérdezte nemrégiben a legkisebb, tízéves fiam, miközben egy Piedone-film részletét mutatta, ahol a szereplők éppen egy bowling-pályán játszottak. A golyó, a bábuk pedig megragadták a gyermek képzeletét. Kérte, hogy játszunk mi is! Így együtt fedeztük fel a sport és a játék élményét, miközben a gerontológiai kutató énem is megszólalt: ez igazi intergenerációs szórakozás!

2023. szeptember 28-án az amerikai ABC-csatornán debütált egy hosszú valóságshow, a The Golden Bachelor (Az Aranylegény), amelynek keretében a hatvan év feletti, kedves és szép asszonyok versenyeznek az „aranylegény”, a hetvenkét éves indianai, gazdag üzletember, Gary Turner kegyeiért.

A tévénézés az egyik legnépszerűbb szabadidős tevékenység a nyugdíjasok körében, hiszen szórakoztat, tájékoztat, és társaságot nyújt. A nyugdíjasok tévénézési szokásai azonban sok tényezőtől függenek, például az életkoruktól, az egészségi állapotuktól, az anyagi helyzetüktől, az érdeklődési körüktől, és a rendelkezésre álló műsorválasztéktól. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy milyen tévénézési szokások jellemzőek a magyar nyugdíjasokra, és milyen hatással van rájuk a tévénézés. 

Szinte minden évben új és új anyagról „deríti ki” az internetes közélet, hogy „rákkeltő”, „allergiát okoz”, vagy éppen komoly szerepe van a migrén kialakulásában. Ilyenkor aztán a tudomány emberei hiába cáfolnak: a hibás elmélet unos-untalan, akár évtizedek múlva is felbukkan. Pontosan ez a helyzet az MSG-vel (mononátrium glutamát) is. Itt az ideje, hogy megnézzük: mi is a helyzet az MSG-vel!

Milyen egyszerű lenne azt mondani, hogy ha egy adott helyzetben ülünk, állunk vagy fekszünk, akkor mindent megtettünk a helyes testtartás kialakításért. Vagy ha az adott párnát, kartámaszt és különböző eszközöket használjuk, a fejünk máris jó helyzetbe kerül, a gerincünkről pedig lekerül a teher, és minden mozgásszervi fájdalmunknak búcsút inthetünk- ahogy sok reklám is ígéri…

Számtalan ajánlást kaphatunk és olvashatunk azzal kapcsolatban, hogy mikor, mennyit és hogyan érdemes sportolni. A különböző, szorosan megszabott irányelvek és a minimum értékek sokakat elbizonytalanítanak. Sőt, akadnak szép számmal olyanok is, akik inkább felhagynak a mozgással, ha nem tudják betartani az adott ajánlást. Mondván: akkor nincs értelme. Valójában minden mozgás több annál, mintha nem csinálnánk semmit.

Zene, tánc, kultúra és főzőverseny! Több százan gyűltek össze július 6-án Tiszacsegén a vármegyei nyugdíjas találkozón, ahol szabadidős-, sport- és egészségügyi napon vehettek részt. Tiszacsege együttműködő partnereként a Civilút Alapítvány is részt vett a jó hangulatú találkozón, ahol sok érdeklődőnek mutathattuk be a szenior korosztálynak szóló Odaadó Programunkat. A sportvetélkedők és egészségügyi mérések után szívesen látogatták meg kitelepülésünket a nyugdíjasok, és válogattak a nekik szóló ajándékaink közül.

Mérnöki-szakmai körökben több ízben hallottam elismerő szavakat dr. Simon Gyula kiemelkedő munkájáról. Középső lányát személyesen ismerem, Enikő is rajongva mesélt szüleiről. Édesapja életereje, munkamorálja éppen olyan magasszintű most is, mint amilyen fiatal korában volt. Egyénisége felkeltette érdeklődésemet és személyesen beszélgettem vele.

Több forrásból is csupa nagyszerű dolgokat hallottam dr. Drenyovszky Irén gyermekorvosról. Azt mondták róla, hogy az alapos tudása mellett a „szavával és a mosolyával” is gyógyít a doktornő. Férjem jóvoltából, a Keresztény Orvosok Magyarországi Társasága kongresszusán személyesen is megismerhettem.  Mostanában, amikor szenior példaképekről írok, a szívem azt súgja: Irénkéről írnom kell!

Gyermekkorom egyik híres slágerének első sora jutott eszembe, miközben ezt a portrét írtam dr. Király Ottóról. A pesterzsébeti háziorvos még 90 évesen is praktizál, korát meghazudtolva kiváló életerővel, lelkiismeretesen gyógyítja betegeit. 

Ismét egy szenior példakép: Gottschalkné Editke. Soha nem panaszkodik, mindig mosolygós, vidám természetű, megtalálta a személyre szóló feladatát. Vajon honnan meríti ezt a sok lelki és fizikai erőt példaadó életéhez?

Az Odaadó Program új cikksorozatában olyan szeniorokat mutat be a szerző, Giller Ildikó, akik személyiségükben a szeretetet, a békességet, munkájukban a becsületességet, a szorgalmat és a segítőkészséget jelenítik meg. Odaadó szeniorok, akik bölcsességükkel, életútjukkal példaképek. Sok ilyen ember él közöttünk, édesanyák, édesapák, nagymamák, nagypapák. A 101 éves Sárika néni az utcánkban lakik. Nincs se egyetemi végzettsége, se doktorija, se nyelvvizsgája, mégis példaképemnek tekintem őt.

A visszérbetegség kapcsán mindig szó esik a mozgás és a torna jelentőségéről, kevesebbet beszélünk arról, milyen étrendi kiegészítők segíthetnek a visszeresség elleni harcban. Cikkünkben ezeket foglaltuk össze.

A glikémiás index (GI) egy élelmiszer szénhidrát tartalmának vércukor emelő képességét jellemzi. Minél nagyobb ez a szám, annál gyorsabban és magasabbra löki fel a vércukor szintet, minél alacsonyabb, annál lassabban és kiegyenlítettebben növeli.

Fizikoterapeuta mutatja meg, hogyan segíthetünk magunknak minél hamarabb és hatékonyabban, ha nem jön álom a szemünkre. Az egészséges megőrzése szempontjából ugyanis kiemelten fontos a jó, pihentető alvás, ami után kipihenten ébredünk.

Az emberi szervezet 60-70%-a víz, amely mennyiség nélkülözhetetlen az egészséges életfunkciók fenntartásához, ezért folyamatosan gondoskodni kell a vízháztartás egyensúlyának biztosításáról.  Elégtelen folyadékpótlás esetén a vízháztartás egyensúlya megbomlik, amely kiszáradáshoz vezethet. 

Az esendőség vagy sérülékenyég (angolul: frailty) egy időskorúakat érintő, fáradtságban, gyengeségben, testtömegvesztésben, lassúságban, valamint mozgási korlátozottságban megnyilvánuló állapot, ami számos kedvezőtlen egészségügyi következménnyel járhat (pl. elesések, kórházba kerülés).

Akut és krónikus fájdalom esetén is egyre többen fordítanak figyelmet arra, hogy valamilyen vegyszermentes alternatívát találjanak a panaszok enyhítésére. Ilyenkor jöhetnek jól a fájdalomcsillapító hatású gyógynövények.

Ahogy öregszünk, úgy csökken testünk víztartalma és fokozódik a kiszáradás veszélye. Idősebb korban mindamellett – többek között a kevesebb fizikai aktivitás következtében – ritkábban alakul ki szomjúságérzet, ezért még fontosabb a rendszeres és egyenletes folyadékpótlás!

Hogy vagy? - egy egyszerű kérdés, amelyet másoknak sokkal többször teszünk fel, mint magunknak. Pedig mentális egészségügyi szakértők szerint mindenkinek rendszeresen ellenőriznie kellene saját mentális jóllétét. De hogyan tehetjük ezt meg?

A minket körülvevő harmonikus, nyugodt és praktikusan élhető környezet nagyban hozzájárul lelkiállapotunkhoz. Ha azonban úgy érezzük, hogy kezd eluralkodni körülöttünk a káosz, érdemes átgondolni a kiváltó okokat is.

Az utóbbi évtizedek tudományos kutatásai egyre részletesebben rávilágítanak, mennyire fontos szerepet játszik egészségünk alakulásában a bélrendszerünkben élők mikroorganizmusok közössége. A bélflóra egyensúlyának fenntartásáért sokat tehetünk a mindennapok során - lássuk, miként.

Néhány kerti praktikával segíthetjük a növények egy részének gyorsabb felépülését. Ritkán fordul nálunk elő, hogy az időjárás szeszélye olyan károkat okozzon a kertészeknek, mint egy áprilisi fagy, amikor a mandula és a cseresznyefák virágai fehér lepedővel fedték be a környezetük földjét, a meggyfák is virágruhában pompáztak, a tulipánok is kinyíltak és a magaságyban és kikeltek a kora tavaszi zöldségek magjai. 

Az utóbbi időben az online sajtóban gyakran találkozhattunk azzal a kutatási eredménnyel, hogy a nem kielégítő alvás, a felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz, hízáshoz vagy krónikus fáradtsághoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti.

Online megtekinthető a párizsi Louvre teljes kollekciója. Franciaország legnagyobb múzeuma, egyben a szobrok, festmények, ékszerek a világon egyik legimpozánsabb gyűjteményének tulajdonosa úgy döntött, hogy teljes, 480 ezer műtárgyat számláló kollekcióját elérhetővé teszi a világhálón, méghozzá ingyenesen.

A különböző gazokkal bizony nem egyszerű szembe szállni, sőt, vannak olyan gyomnövények, amiket szinte lehetetlen kiirtani. Az úgynevezett agresszív fajokra érdemes különösen odafigyelni, hiszen megfojtják a saját kertünkben termesztett növényeket is. Az alábbi útmutató segítségével viszont a kár és a bosszúság is megelőzhető, valamint könnyen beazonosíthatóak lesznek a gyomok és felvehetjük velük a harcot.

Mozgásszervi problémák esetén van néhány aranyszabály, amit érdemes betartani. Az egyik a tudatos táplálkozásra való áttérés, és az esetleges túlsúly leadása, mert a fölösleges kilók sajnos megterhelik az ízületeket. Gyuri bácsi azt is mindig hangsúlyozza, hogy ízületi bántalmakkal is sokat kell mozogni, nem szabad a fájdalom vagy a berozsdásodott test miatt lemondani a rendszeres mozgásról.

Ha valaki az első tavaszi napon megkívánja a tulipánt, nárciszt, jácintot a kertjébe, akkor elkésett: ősszel kell ültetni őket. Tavasszal csak gyönyörködhetünk.

Vissza tud emlékezni, mikor szakított időt legutóbb a kedvenc hobbijára? Vagy mikor próbált ki valami egészen új tevékenységet pusztán azért, mert kedvet érzett hozzá? Ha nem, akkor itt az ideje bepótolni a lemaradást!

A cékla az egyik legegészségesebb zöldség: tele van antioxidánsokkal, ásványi anyagokkal, sok vasat, kalciumot, magnéziumot tartalmaz.

A magban rejtőzik mindaz a tápanyag, amelyre a csírából fejlődő növénynek élete kezdetén szüksége van.

Az Imami lassan 11 éve igyekszik segíteni a gyermekes családokat, a Pécsi Karanténjárat működtetőjeként viszont sok idős egyedül élővel kerültek kapcsolatba. Az ő tippjeiket és tapasztalataikat olvashatják oldalunkon.

Szövetségesek, bizalmasok, játszótársak: nagyszülők, akik feltétel nélkül, határtalanul szeretnek és unokák, akik önzetlenül, őszinte odaadással ragaszkodnak. Ma már számos kutatás is megerősíti, hogy a köztük lévő szoros, bensőséges kötelék mindkét generáció számára sokat ad és különleges érzelmi töltetet biztosít. A Bajor Anita pszichológussal a csalad.hu oldalon megjelent interjút közöljük.

Filléres házi praktikák, amiről sokan nem tudnak. Szódabikarbóna és ecet 52 féle kipróbált otthoni felhasználása és alkalmazás, pénztárca és környezetkímélő módon. Olcsó, hatékony és káros anyagoktól mentes kezelések.

A lombhullató fák - de különösen a gyümölcsfák - jóllehet a lombhullás óta nyugalmi állapotban vannak, egyáltalán nem érzéketlenek az időjárás szélsőségeivel szemben.

2020. május 15-től online megtekinthető a Szekeres Csaba által rendezett Hűség című dokumentumfilm, amely a 2019-es Ars Sacra Filmfesztiválon első helyezést ért el. A rendhagyó filmforgalmazással együtt az alkotók elindították Felejthetetlen Történetek elnevezésű projektjüket is: a film főszereplői által inspirálva egyedi történeteket gyűjtöttek azokról a személyekről, akik szerettüket, közeli hozzátartozójukat ápolják, ápolták.

Bár a járvány miatt be kellett zárnia a nyilvánosság előtt a kapuit a Hortobágyi Madárkórháznak, most online bejárhatóvá tették az egész kórházat és az összes röpdét, így virtuálisan az eddiginél is több helyre be lehet lépni.

Mivel az idősek nem vagy alig jutnak hozzá az információs társadalom vívmányaihoz, ez hozzájárul ahhoz, hogy továbbra is a társadalom peremén maradjanak. A nyugdíjasok nagy része nem jut hozzá az Internet nyújtotta egyre növekvő számú szolgáltatásához. Még nagyobb baj, hogy az idős emberek nagy része egyáltalán nem mutat érdeklődést a virtuális világ iránt, úgy látják, hogy az új technológiák "nem nekik valók", így csak erősítik saját kirekesztettségüket.

Internetes kiállításon lehet megnézni a Magyarország 365 fotópályázat legjobb képeit.

Nemrégiben mutatták be a Duna Tv-n Dombrovszky Linda Pilátus című filmjét, amely Szabó Magda azonos című regényének adaptációja. A számos nemzetközi díjat nyert film az idősödő szülő és a felnőtt gyermek konfliktusát, a túlféltést mutatja be. Azaz: hogyan ne segítsünk az időseknek. 

Szabó Gyuri bácsi tanácsa egybecseng az orvosi javallatokkal is, hiszen vírusfertőzésre nincsen gyógymód, amit tehetünk az az, hogy a szervezetünk védekezőképességét erősítjük, és megpróbáljuk a szövődményes tüdőgyulladást elkerülni.

Hamarosan Európa-szerte elérhető lesz az unió támogatásával kifejlesztett és az idősek biztonságát elősegítő esésérzékelő eszköz. Európában a becslések szerint évente több mint 20 millió 65 évnél idősebb személy szenved balesetet elesés következtében.

Az alábbi tájékoztató segítséget ad a megfelelő fertőtlenítőszer kiválasztásában és felhasználásában az új koronavírus elleni védekezéshez.

A koronavírus miatt egyre több országban, köztük Magyarországon is korlátozzák a kulturális rendezvényeket, zárják be a múzeumokat, ezzel párhuzamosan pedig több tárlat elérhetővé válik online is. Emellett vannak olyan múzeumok, melyek kiállításait már régóta otthonról is megnézhetik az érdeklődők.

A mindennapi regenerációhoz elengedhetetlen a megfelelő nyugalmú és hosszúságú alvás. Az alvásminták ugyan az életkor előrehaladtával változnak, de ez nem csaphat át álmatlanságba. Ha megjelennek az alvászavarok, azokat minél előbb meg kell szüntetni.

Amikor valakit nem ér elég inger, nem állítja magát elegendő kihívás elé, az beteggé teheti az embert. Különösen időseknél fordul ez elő. A tünetegyüttest "bore-out"-nak nevezték el, az unalom angol kifejezése alapján, egyben az ismert kiégési szindrómára, a burn-out-ra utalva. A bore-outból könnyen depresszió is kialakulhat, és előfordulhat az is, hogy tévesen demenciának (elbutulásnak) diagnosztizálják.

Huszonegy hölgy lett papírral igazoltan szupernagyi, de mellettük egy úr is elvégezte az első kecskeméti hivatásos nagyszülő tanfolyamot. A vállalkozó kedvű nyugdíjasok hétfőn kapták meg bizonyítványukat, és – pótnagyit kereső családok, figyelem! – szeretnének mihamarabb munkába állni.

A mobil- és szenzortechnológiával kapcsolatos innovációk az idősgondozás területét is forradalmasíthatják.

Miért iratkozik be valaki 71 évesen - ötven évvel első diplomája megszerzése után - az egyetemre? Hogyan lehet 83 évesen teljesen új, a korábbinál jóval izgalmasabb életet kezdeni, vagy 89 évesen maratonra készülni? Cikkünkből kiderül.

A Kecskemét városa által támogatott CédrusNet program május elején hivatásos nagyszülő képzést indít, hogy felkészült, modern ismeretekkel rendelkező pótnagyik segíthessék a gyermekes családokat, melyek valamilyen oknál fogva nem támaszkodhatnak a nagyszülőkre. Azok az idősödők pedig, akiknek hiányzik az unoka, a család, a pótnagyi szerep által jövedelem kiegészítéshez, hasznosság élményhez jutnak, lehetőséget kapnak tudásuk, tapasztalataik átadására. Az idősödő társadalom kérdéseivel foglalkozó programban a város elismert szakembereinek közreműködésével közel 40 leendő hivatásos nagyszülő vehet részt a képzésben 2018 folyamán.