Minden magyar tudja, hiszen tanult róla általános- és középiskolában, hogy a Balaton partján található Tihanyi-félsziget páratlan szépségével és nyugodt hangulatával tökéletes úti cél azoknak, akik kikapcsolódásra, kulturális élményekre és festői tájra vágynak. Különösen a hatvan év felettiek számára kínál ideális pihenést, hiszen a kis távolságok, a kényelmes sétákra alkalmas utcák és a vendégszerető környezet garantáltan felejthetetlenné teszik a látogatást.
Ha Tihanyba készülünk, érdemes a déli part felől közelítenünk, és a Szántód–Tihany révet választani, bár kétségtelen, hogy Balatonfüred felől szinte egyenes út vezet a félszigetre. A kompjárat nemcsak kényelmes és gyors megoldást nyújt, hanem olyan kilátásban is részesít, amelyet máshonnan nem lehet megtapasztalni. Ahogy a minden igénynek megfelelő, mosdókkal ellátott hajó lassan átkel a magyar tenger kék víztükrén, elénk tárul a Balaton teljes pompája, a távolban pedig már felsejlik a Tihanyi-félsziget jellegzetes sziluettje. A rövid, de annál emlékezetesebb hajóút valódi élményt nyújt, amely már önmagában megéri az utazást.
Tihanyba érve az első állomás sokak számára a híres Tihanyi Bencés Apátság. A Balaton fölé magasodó templom és kolostor nemcsak lenyűgöző látványával, hanem gazdag történelmével is magával ragadja a látogatókat. Az apátságot még 1055-ben alapították, és Magyarország legrégebbi magyar nyelvű, írásos emlékét, az alapítólevelet is itt őrzik (ebben egy szórványemlék található magyarul: „Feheruarea mene hodu utuh rea – azaz: Fehérvárra menő hadi út”) . A templom belső tere csodás barokk stílusban pompázik, az orgonajáték pedig gyakran betölti a szentélyt – ha Tihanyban járunk, érdemes elmennünk legalább a hajnali vagy a délelőtti misére, hogy ezzel a csodás élménnyel gazdagodjunk. Bár a hegyre való feljutás kissé meredek, a fáradozást kárpótolja a páratlan panoráma, amely a Balaton változatos víztükrére és a környező tájra nyílik. Akik nem szeretnének gyalog felmenni, azok helyi buszjáratokkal, biciklivel vagy taxival is könnyedén elérhetik a templomot (a buszmegálló közvetlenül a templomdomb alatt van).
Az apátság megtekintése után érdemes ellátogatni a Levendula Ház Látogatóközpontba is, ahol interaktív kiállítás mutatja be a Tihanyi-félsziget természeti kincseit és történelmét. A levendulamezők illata és látványa különleges hangulatot kölcsönöz a helynek, amelyet a helyi ajándékboltban megvásárolható levendulás termékekkel vihetünk haza emlékként.
A történelmi látnivalók mellett Tihany gasztronómiai élményekben is bővelkedik. A hangulatos éttermek és kávézók teraszain üldögélve nemcsak a helyi specialitásokat, de a lenyűgöző kilátást is élvezhetjük. Mindjárt az Apátsági Templom mellett egy remek cukrászda vár minket, csodálatos, teraszos kilátással a Balatonra. Különösen ajánlott megkóstolni a balatoni halételeket, mint az általában a tóból származó, frissen kifogott fogas vagy a harcsa, amelyek frissességükkel és ízletességükkel garantáltan emlékezetessé teszik az étkezést, de egészen különleges gyrost és hamburgereket is talál az ilyen ételeket szerető turista.
A nap végén a tihanyi utcákon sétálva érdemes megállni a híres Tihanyi visszhang helyszínén, amely bár már nem olyan erőteljes, mint régen, még mindig különleges élményt nyújt. A közelben található Kálvária-domb pedig újabb kilátópontot kínál, ahonnan a Balaton minden napszakban változó színű vizfelszínét és a naplemente aranyló fényeit csodálhatjuk meg.
A Tihanyi-félsziget felfedezéséhez nem szükséges hosszú túrákat tenni, hiszen a távolságok kicsik, és minden látnivaló könnyen megközelíthető. Érdemes kényelmes cipőben útnak indulni, és a reggeli órákban kezdeni a kirándulást, amikor a levegő még hűvösebb, és a turisták száma is kevesebb. A helyi vendéglátók figyelmesek, több nyelven is beszélnek, és minden korosztály számára kényelmes és a hely színvonalához képest nem túl drága szálláslehetőségeket kínálnak,a hangulatos panzióktól a modern vendégházakig.
Tihany a nyugalom és a szépség szigete a Balaton partján, amely különösen a hatvan év felettiek számára kínál felejthetetlen élményeket. A történelmi látnivalók, a festői táj és a helyi gasztronómiai különlegességek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egyetlen nap alatt is maradandó emlékekkel gazdagodjunk. Ha legközelebb kirándulást tervez, ne hagyja ki ezt a csodálatos helyet!
Szerző: Dr. Jászberényi József főiskolai tanár, gerontológiai kutató, az Odaadó Támogató Szakértője