Belépés Regisztráció

Hírek


Az életmódváltás nem csak a fiatalok számára lehet fontos. Az időskorban véghezvitt pozitív változtatások jelentősen javíthatják az életminőséget, hozzájárulhatnak az egészség fenntartásához, és még az élettartamot is meghosszabbíthatják. De hogyan kezdjük el az életmódváltást idősebb korban, amikor a megszokások már mélyen gyökereznek?

Maradjon egyensúlyban az ünnepek alatt is! Hangolódás gyanánt karácsonyi zenés mozgásprogrammal szeretnénk kedveskedni az Odaadó Programban résztvevőknek, és ezzel kívánunk áldott készülődést mindenkinek!

Az év utolsó hónapja tele van ünnepi készülődéssel, családi eseményekkel és finom ételekkel. A hideg idő és az év végi hajtás azonban könnyen elterelheti a figyelmet az egészséges életmódról. Nyugdíjas korban különösen fontos a test és a lélek karbantartása, hogy az ünnepek ne fárasztóak, hanem élvezetesek legyenek. Ebben a cikkben praktikus tanácsokat nyújtunk arra, hogyan maradhatnak az idősebbek fittek, energikusak és kiegyensúlyozottak decemberben.

Közelednek az ünnepek, ilyenkor hajlamosabbak vagyunk többet, és gyakrabban enni, mint amennyire szervezetünknek szüksége lenne. A túlevésnek azonban nem csak hízás lehet a következménye. A rövidtávú kellemetlenségek (gyomorégés, puffadás, hányinger, émelygés) mellett hosszú távon emésztési problémák, reflux-betegség, cukorbetegség, szív-érrendszeri betegségek alakulhatnak ki. 

A karácsony egyik legfontosabb és legmeghatározóbb eleme a fenyőfa. A karácsonyfa nemcsak a díszekkel válik különlegessé, hanem az otthon központi ünnepi dekorációja, amely köré a család gyűlik az év legmeghittebb napjaiban. Az ideális fenyő kiválasztása azonban nem mindig egyszerű, hiszen számos tényezőt kell figyelembe venni: a méretet, a formát, a fajtát, sőt még azt is, hogy élő vagy műfenyőt válasszunk-e. Ebben a cikkben gyakorlati tanácsokat adunk, hogy a választás könnyebb és sikeresebb legyen.

Közeledik az év utolsó időszaka. Beindul az év végi hajrá, tornyosulnak a teendők, gyarapodnak a „mit kell még elintézni” listák. Sokszor az ünnepi hangoldódás helyett a tömegben vásárlás, időre rohanás és a feszültség kapja a főszerepet. Ilyenkor, ha lehetne egy tanácsom, annyit mondanék: engedd le a vállad, és vegyél egy mély levegőt.

Az ünnepi időszak sokak számára a meghittségről, a családi és baráti kapcsolatok ápolásáról szól. Ugyanakkor december magányos időszak lehet azok számára, akik egyedül élnek, különösen a nyugdíjas korú emberek számára. Az élet későbbi szakaszában is fontos, hogy meglegyenek azok a kapcsolódási pontok, amelyek melegséggel és szeretettel töltenek el minket. Társra találni nyugdíjas korban nemcsak lehetséges, hanem nagyon is értékes élmény. De hogyan kezdjünk neki? Az alábbiakban gyakorlati tanácsokat adunk a nyugdíjasoknak, hogy decemberben hogyan találhatják meg a hozzájuk illő társat.

A Mikulás napja nemcsak az ajándékokról, hanem az ünnepi hangulatról és az ínycsiklandó finomságokról is szól. A nagyszülők szeretete a legjobban egy gondosan elkészített süteményben nyilvánulhat meg, amely meglepetést és örömet okoz az unokáknak. De milyen süteményt érdemes választani, amely nemcsak finom, de az ünnephez illően varázslatos is? Íme néhány könnyen elkészíthető és kreatív süteményötlet Mikulásra!

Bruce Beresford Miss Daisy sofőrje (1989) című filmje finom, rétegzett történet, amely az emberi kapcsolatok és az azok mélyén húzódó tudatos és tudattalan motivációk legmélyebb árnyalatait tárja fel. A történet az idős zsidó hölgy, Daisy Werthan (Jessica Tandy), és az afroamerikai sofőrje, Hoke Colburn (Morgan Freeman) különös barátságát követi nyomon, amely egy, a demencia első jeleként megjelenő közlekedési balesettől a főszereplő asszony szociális otthonba kerüléséig, az 1950-es évektől a 60-as évek végéig ível. Bár a film kétségkívül meghatározó rétege a faji előítéletek lebontása és a polgárjogi mozgalom korában játszódó éles társadalmi problémák ábrázolása, ez csupán az egyik oldala ennek a rendkívüli történetnek.

A Mikulás napja különleges alkalom, amelyet minden gyermek izgatottan vár. A nagyszülők számára ez remek lehetőség arra, hogy örömet szerezzenek unokáiknak, ugyanakkor a megfelelő ajándék kiválasztása komoly fejtörést okozhat. Hogyan válasszunk olyan meglepetést, amely egyszerre praktikus, szórakoztató és a gyerekek korának is megfelel? Az alábbiakban korosztályonként és érdeklődési körönként mutatunk be ötleteket, amelyekkel a nagyszülők biztosan sikert arathatnak.

Közeledik az évvége, sűrűsödnek a tennivalók, hamarabb sötétedik, hideg van, és ilyenkor gyakran kevesebb idő jut saját magunkra. Sokaknak a fizikai aktivitás kimerül a mindennapi intézni valók körében, és sokszor bizony vonzóbb otthon, a meleg kanapén megpihenni. Van azonban egy kedves szokás, ami kicsiket, nagyokat, családokat, egyedül élőket egyaránt megmozdít testben és lélekben. Ez az Adventi ablak vadászat.

A Mikulás szerepe különleges varázst hordoz magában, hiszen nemcsak ajándékokat oszt, hanem emlékeket, mosolyokat és örömöt is hoz a gyerekek életébe. Egy nagypapa, akinek már megvan az élettapasztalata, szeretetteljes természete és természetes tekintélye, ideális jelölt lehet erre a feladatra. De mitől lesz valaki igazán meggyőző és szerethető Mikulás? Íme néhány tipp és tanács, amelyekkel a nagyapa tökéletesen felkészülhet a szerepre!

A metabolikus szindróma egy tünetegyüttes, melynek elemei:

  • a hasi elhízás
  • a magas vérnyomás
  • a megemelkedett vércukorszint (inzulinrezisztencia vagy csökkent glükóztolerancia)
  • a magas vérzsírszint (triglicerid) mellett alacsony HDL-koleszterinszint (’jó’ koleszterin)

Egy 2014-es felmérés alapján az idősek átlagos napi sóbevitele több, mint kétszer meghaladja az ajánlott maximális értéket. (merokanal.hu)

A só (NaCl) az élethez szükséges alapvető anyag, és nagyon fontos szerepet játszik a szervezetben: hatással van a vérnyomás szabályozására, az elektrolit-egyensúly fenntartására, az idegi- és izomműködésre, továbbá a szervezet hidratáltságát is befolyásolja.

A zene gyógyító erejét az emberiség ősidők óta ismeri és használja. Fennmaradtak az ókori Görögországból feljegyzések, melyek szerint a hisztériásokat zenével nyugtatták, s ezt Aszklepiosz isten tanítására vezették vissza. Hippokratész elkülönített a terápiás hatás szempontjából „gyógyító”, illetve „kellemetlen” hangokat. Az utóbbi évtizedekben számos tudományos kutatás is alátámasztotta a zene pozitív hatásait az egészségre, különösen a kórházban fekvő betegek esetében. Az idősebb, 50 év feletti betegek számára a zene különösen hasznos lehet, hiszen a kor előrehaladtával gyakran több egészségügyi probléma is jelentkezik, és a zene – mind aktív vagy passzív hallgatás, mind az egyéni vagy közös zenélés formájában – segíthet enyhíteni a fizikai és pszichológiai terheket, problémákat, s stabilizálhatja a gyógyulás útját.

’Úgy vigyázunk rá, mint a szemünk fényére’ – hangzik a közismert mondás. A továbbiakban pár táplálkozási és életmódbeli jó tanácsot olvashatnak, melyek segítségével megőrizhetik látásuk és szemeik egészségét.

Első olvasásra talán furcsának tűnhet a fenti cím, hogy miért is kellene a légzést tanulni, hiszen mondhatnánk, hogy a légzés egy automatikus folyamat. Sok esetben viszont sérülhet a légzésminta, ami összefüggésben áll a testtartással és a szervezet egészségével is.

Az interneten időnként felbukkan egy fénykép, amin egy idős hölgy spárgázik, aki mellett egy látszólag nehezen mozgó, fájdalmakkal küzdő fiatalabb lány látható. Ez a látvány valakit meglep, valakit megmosolyogtat, valaki pedig azon gondolkozik, miért annyira meglepő egy idősebb mozgékony nő? (Utóbbiak valószínűleg a mozgással foglalkozó szakemberek vagy aktív sportolók.)

Szinte minden mozgásos program során elhangzik a foglalkozásvezetőktől, hogy „figyelj tested jelzéseire, annak megfelelően végezd a gyakorlatot”, de pontosan mit is jelent ez? Hogyan érzékeljük a testünket? Mit tehetünk azért, hogy valóban meghalljuk a testünk jelzéseit és tudatosan használjuk?

Ősszel a természet csodás színekben pompázik, és a hűvös idő sem kell, hogy visszatartson minket a kirándulástól. Novemberben rengeteg izgalmas helyet lehet felfedezni Magyarországon, amelyeket a nagyszülők és az unokák egyaránt élvezhetnek. A közösen eltöltött idősorán felejthetetlen közös élményeket szerezhetünk unokáinkkal.

A magyar sajtót is bejárta az a történet, hogy 2021. március 25-én, a szlovéniai, planicai síugrósánc egy norvég versenyző, az olimpiai aranyérmes Daniel André-Tande súlyos sérülést szenvedett. A bemelegítő ugrások során elveszítette egyensúlyát, és belecsapódott a földbe, körülbelül 100 km/h-ás sebességgel. Több órán keresztül küzdöttek az életéért, majd néhány napig kómában volt, végül pár hónappal a balesete után visszatért a sáncokra, de már meg sem közelítette a régi eredményeit. Az utóbbi években súlyos depresszióval küzdött, s már az öngyilkosság gondolatával is foglalkozott, életét kilátástalannak és reménytelennek látta. Szerencsére a norvég szövetség pár éve elindította a Neste steg programot, amelybe beiratkozva új életet tudott kezdeni.

Ahogy a hőmérséklet csökken és a nappalok egyre rövidebbek lesznek, a kertészek számára is elérkezik a télre való felkészülés ideje. November hónapja különösen fontos a kert életében, hiszen ekkor alapozhatjuk meg növényeink biztonságos pihenését, valamint a jövő évi virágzást és termést. Lássuk, milyen munkák várnak ránk a kertben novemberben!

A hideg hónapok beköszöntével az immunrendszerünk fokozott terhelésnek van kitéve. A novemberi és decemberi időszakban a rövid nappalok, a csökkenő hőmérséklet, valamint a szezonális betegségek, mint a megfázás és az influenza, próbára tehetik szervezetünket. Az étrendünk megfelelő kiegészítése létfontosságú ahhoz, hogy egészségesek maradjunk. De pontosan mely vitaminokra van ilyenkor a legnagyobb szükségünk?

Arról, hogy a posztmodern fogyasztói társadalomban a termékek nagy, globális gyártói hogyan manipulálják az embereket, s ezzel hogyan ösztönzik őket állandó vásárlásra, a hatvanas évek végétől számos könyv és számos film született. Az angol címén Buy now: The Shopping conspiracy c. film, amely a fiatal angol rendező, Nic Stacey jóvoltából abban különleges, hogy a nagy termékgyártó cégek alapfilozófiáját ismerteti, korábban ezeknél dolgozott szakértők bevonásával, rendkívül hatásos, bevallottan a mesterséges intelligencia által szerkesztett képekkel. 

Az Örömjárgány egy 2017-ben bemutatott, egyszerre megható és ellentmondásos olasz film, amely (Hellen Mirren és Donald Sutherland megformálásában) két idős ember utolsó nagy kalandját meséli el. A történet középpontjában egy áttételes, bélrendszeri rákbetegségtől súlyos állapotban lévő asszony és egy súlyos tudatkihagyásokkal küzdő, nyugalmazott irodalomprofesszor férje áll, akik elhatározzák, hogy a palliatív szakasz, azaz a kórház és az otthoni ápolás utolsó stádiuma előtt még saját lakóbuszukkal elutaznak Hemingway szülőházához. Azért ez a céljuk, mert a férj Hemingway-kutató volt, de korábban sohasem volt alkalmuk eljutni a nagy író szülőházába. Az út során nemcsak a cél elérésére koncentrálnak, hanem közösen élik meg életük utolsó örömteli pillanatait, végül pedig a feleség döntése eredményeképpen együtt távoznak az életből.

A gerinctornáról leggyakrabban a polifoam és a kislabda vagy gumiszalag jut eszünkbe. A szenior tornáról a székes torna vagy valamilyen kíméletes, lassabb mozgás, tehermentesített helyzetben. Ebben a cikkben arra igyekszem rávilágítani, hogy mikor milyen testhelyzetben érdemes tornázni, és mikor indokoltak a különböző lehetőségek.

Kezdetben a kineziológiai tapaszt (más nevén kinesio-tape) sportolókon láthattuk, mára pedig széles körben elterjedt a hétköznapi használatban is. Könnyen elérhető, több áruházban beszerezhető, számos jótékony hatása ismert, de tudjuk-e valóban jól használni? Hogyan működik, mikor és miben tud segíteni?

A Székes Zumba Gold után szeretnénk megismertetni az Odaadó Program közösségével a hagyományos táncmozdulatok. A zene ugyanaz lesz, mint a székes változatban, de a mozdulatok picit változnak. A mozgásokat mindenki aktuális állapotának megfelelően, saját felelősségére végezze. Nagyon jó mozgást kívánunk mindenkinek!

Október 1. az idősek világnapja, és ezalkalomból több neves rendezvényt tartanak ebben a hónapban. Hazánkban idén tizenharmadik alkalommal rendezték meg a már hagyománnyá vált „Zumba Gold Masterclass”-t, aminek a fényét emeli a nemzetközi világklasszis oktatói gárda részvétele.

A Mandela-effektus jelensége azt takarja, amikor egy-egy ember egyénileg vagy emberek egy csoportja közösen emlékezik valamire, ami azonban jelentősen ellentmond az ellenőrizhető valóságnak. Nevét egy tévhitről kapta, amelynek az a lényege, hogy a híres dél-afrikai politikusról, Nelson Mandeláról sokan úgy hitték, már az 1980-as években elhunyt a börtönben, pedig valójában 2013-ban halt meg. Az ilyen kollektív emlékezetbeli hibák gyakran érintik az idősebb generációkat, mivel ők több hírességet, eseményt és történést idéznek fel a múltból, amelyek idővel természetesen elhomályosodhatnak, különösen, ha a középpontban lévő személyek eltűnnek a nyilvánosság elől. Az ilyen félreértések akár zavart, szégyenérzetet vagy egyéb frusztrációt is okozhatnak, ezért érdemes megérteni, mit tehetünk azért, hogy idősebb korban pontosabbak maradjanak az emlékeink.

Roppant sajnálatos módon sok olyan ember van, akik ki akarják használni az idős embereket és csalással, átveréssel próbálnak tőlük pénzt szerezni. Az unokás csalás talán az egyik leggyakoribb módszer, amelyet a csalók alkalmaznak a szépkorúak átverésére. Általában az a taktika, hogy a csalók telefonon felhívják az idősebb embert és azt állítják, hogy ők az illető unokája vagy unokatestvére, és sürgősen pénzre van szükségük valamilyen váratlan helyzet miatt, például egy baleset vagy egy letartóztatás miatt.

1999-ben, azaz 25 éve készült az az amerikai tévéfilm, amely eredetileg a Keddek Morrie-val címet viselte, és Magyarországon Leckék az életről címmel került a mozik műsorára. Mégis, mint a legjobb boroknak vagy az igazán jó könyveknek, úgy ennek a filmnek sem romlik az értéke, nem válik távoli, avétos műalkotássá – kissé filozofikusan fogalmazva: a ma, a digitalizált posztmodern társadalomban élők számára ugyanúgy érvényes „üzenete” van, mint a negyed évszázaddal ezelőttinek.

Mára már közhely és unalomig ismételt étkezéssel kapcsolatos figyelmeztetés, hogy a magas zsír-, só- és cukortartalmú élelmiszereket, az úgynevezett „junk food”-ot teljesen ki kell iktatnunk az étkezésünkből, de legalábbis minimálisra korlátozni a fogyasztásukat. Sokszor pejoratív értelemben „gyorsételként” aposztrofálják ezeket az ételeket, amely elnevezés egészen az ötvenes évekig megy vissza. Akkoriban jelentek meg ugyanis az USA-ban azok az élelmiszerek, illetve gyorsétteremláncok, amelyek a háziasszonyok mindennapjait kívánták megkönnyíteni azáltal, hogy a főzés terhét leveszik a vállukról. Az előre elkészített, de mégis ízletes ételeket eleinte a közösen elköltött vacsora családias hangulatával reklámozták, az ember életének egy fontos színterévé, egyfajta „harmadik hellyé” (első az otthon, a második a munkahely)  léptetve elő a gyorséttermeket, ahol ugyanúgy összeülhet a család, mint otthon.

A bőrbarrier vagy bőrgát a bőr védekező funkciója, amely a bőr legkülső rétegéhez (epidermisz) kapcsolódik. Az epidermisz legfelső szarurétege, illetve az azon lévő vízzáró, úgynevezett hidrolipid filmréteg védi szervezetünket a külső hatásoktól, mint például a szennyeződések, az UV-sugárzás, mikroorganizmusok, vagy éppen az allergének. Egyfajta pajzsként funkcionál tehát, amely meggátolja, hogy ezek a szervezetre káros anyagok bejussanak a bőr mélyebb rétegeibe vagy a véráramba, és ezzel elejét veszi a fertőzéseknek, gyulladásoknak.

Igazi vendégszeretetről tett tanúbizonyságot Tarpa október 3-án, mely napon egy többórás szórakoztató és szemléletformáló műsorral kedveskedtünk a helyieknek. Zene, tánc, könyvbemutató, szemléletformáló előadás és jó hangulat várta a Civilút rendezvényén a helyi művelődési házba látogatókat. Izgalmas műsorral készültünk az idősek napja alkalmából, amiért cserébe hálás közönséget és sok szeretet kaptunk az ott élő szépkorúaktól.

Az időskor unalmas és egysíkú? Még mit nem! Négy szintje is van, amit, ha megfelelően tanulmányzunk és kiismerjük a működését, az életünket is meghosszabbíthatjuk vele. A Civilút gondozásában jelent meg dr. Jászberényi József, az Odaadó Program Támogató Szakértőjének legújabb, Az Örök Élet titka? - Időskori életünk négy szintje című könyve.

A tánc az egyik legsokoldalúbban fejlesztő mozgásos tevékenység. Egyszerre hat testre, lélekre, szellemre, és közösségben tart. Változatos és szórakoztató módon ad lehetőséget az idősebb embereknek is a testi és mentális képességek megőrzésére, és segíthet csökkenteni a demencia kialakulásának kockázatát.

Az Odaaó Program videója ezúttal a Zumba Gold hangulatát szeretné átadni. Ez egy olyan mozgásprogram, amely a szenior korosztály számára is könnyen elvégezhető, ráadásul otthonról, székről ülve is elvégezhető. Mindenkinek nagyon jó táncolást kívánunk!

A mesterséges intelligencia (MI) az egyik legizgalmasabb és leggyorsabban fejlődő terület a tudomány és a technológia világában. Az MI nem csupán a tudományos fantasztikum részét képezi már, hanem a mindennapi életünk része lett, és alapvetően átalakítja a munkahelyeket, iparágakat és a társadalmat. Dr. Jászberényi József gerontológiai kutató a kezdetektől próbálja megvizsgálni a kialakulását. Nézze meg az Odaadó Program legújabb videóját!

Subiaco Rómától mindössze 70 km-re található, egy festői kisváros Lazio régiójában, amelyet különösen az idősebb korosztály tagjai is szívesen látogatnak meg. Az óránként induló, olcsó, kényelmes, légkondicionált buszjáratok Róma központi pályaudvaráról, a Terminiről megfelelő eljutást biztosítanak a városba, de autóval is elérhetünk oda, valamivel több, mint egy óra alatt – így akár egy egynapos kirándulás keretében is felfedezhető ez a történelmi és természeti kincsesbánya.

Számtalan mozgásprogram közül válogathatunk, ha formásodni szeretnénk vagy éppen erőt, állóképességet, hajlékonyságot fejleszteni. De mi a helyzet akkor, amikor kifejezetten az egyensúlyozás képességet kellene fejleszteni?

Nagy Sándor, az ókori makedón uralkodó nem pusztán hódításairól híres, hanem rejtélyes halála és a pszichológiai szindrómákról szóló elméletek kapcsán is gyakran szóba kerül. A történelemformáló, hódító vezér még saját korában is nagyon fiatalon, 33 évesen hunyt el, és azóta számos spekuláció övezi utolsó napjait – a tífusztól és a véletlen halától a mérgezésig sok elmélet látott napvilágot ezzel kapcsolatban. Azonban nem csak halálának körülményei szolgálnak érdekességként: két szindróma is az ő nevét viseli, amelyek az időskor pszichológiai és társadalmi kihívásaira hívják fel a figyelmet. Az egyik Magyarországon jól ismert, a másik sokkal kevésbé.

Sokunkat felkavart, de a gyors és hatékony megoldás miatt egyszerre örömmel is töltött el, amikor olvastuk a 2024 nyári hírt: egy kaposvári boltban egy eladónő észrevette egy asszony családon belüli erőszakot jelző kézjelét, és így a hatóságok intézkedni tudtak agresszív partnerével szemben. Nem kevés emberrel beszélgettem, aki úgy értelmezte ezt a történetet, hogy ez a jel pusztán a lányokat-asszonyokat védi, miközben tudni kell, valójában ez egy általános érvényű jelzés.

Beköszöntött az Ősz, az idő hidegebb és az eső is gyakran esik. A szervezet védekezőképessége ilyenkor csökkenhet, a hűvösebb, nedves idő pedig kedvez a különböző baktériumok és vírusok terjedésének. Annak érdekében, hogy megelőzzük a betegségeket, megfázásokat, érdemes már most elkezdeni felkészíteni immunrendszerünket a téli időszakra. Immunrendszerünk felelős a szervezetünk védelméért a kórokozók (például vírusok, baktériumok és egyéb idegen anyagok) ellen, továbbá fontos feladata a beteg sejtek felismerése és elpusztítása testünkben.

Az online mozgásprogramoknak köszönhetően bárhol, bármikor átmozgathatjuk magunkat, ami ebben a nyári melegben különösen jó lehetőség. Ebben az időszakban ugyanis sok foglalkozás szünetel, a mozgásra viszont mindig szükségünk van. Ha online tornázunk, akkor rugalmasan, a saját időbeosztásunk szerint tudjuk karbantartani a testünket minden időszakban.

Az idén már 87 esztendős Jack Nicholson számos remek filmben szerepelt, amely az idősödésről szól, közvetlen vagy közvetett módon. Az egyik legizgalmasabbat huszonkét éve forgatta, s minden gondolata aktuális, fontos, a ma embere számára is elgondolkodtató. A film magyar címe Schmidt története (angolul: About Schmidt), ami egy speciális lélektani helyzetet dolgoz fel: azt, amikor a világ keretei hirtelen összetörnek körülöttünk.

Szinte feldolgozhatatlan, amikor az idős szülő elveszíti gyermekét. A Kadmosz-szindrómával kapcsolatban sajnos komoly szociológiai kutatásokat eddig nem végeztek, de Magyarországon is sok az érintettje van ennek a problémának. Sokszor testi- és lelki betegségek formájában is jelentkezhet ez a szindróma, amiről beszélni kell. Dr. Jászberényi József következő videójában ezt a problémát járja körbe.

Amikor tizenkétéves kislányom már sokadszorra nyaggatott azzal a kéréssel, hogy vigyem el az Illúziók Múzeumába, úgy döntöttem, mivel nyári szünet van, menjünk el a Budapest szívében található, kicsi, de annál izgalmasabb, interaktív kulturális térbe. 

Fogadják szeretettel Csordás-Novák Marcsi rövid légzőgyakorlatát, ami segít a tüdő átlélegeztetésében, a rekeszizmok és a légzőizmok aktiválásában. A helyes légzés hozzásegít az optimális testtartáshoz, a test és az elme ellazulásához.

Hamarosan beköszönt az Ősz, és ezzel együtt a hűvösebb, csapadékosabb időszak. Szerencsére az ősszel szezonális gyümölcsök és zöldségek között is találunk tápanyagokban és vitaminokban gazdag alapanyagokat, melyeket beilleszthetünk mindennapi kiegyensúlyozott étrendünkbe.

Hevér Dániel fiatal magyar filmrendező nehéz témát választott első játékfilmjeként. A magyar idősellátó-rendszer nem dokumentumfilmes optikájú, de dokumentarista igényű bemutatásával egy szomorú, de mégis szeretetteljes történetet akart elénk tárni. A szándék tehát messzemenőkig dicséretes. A filmet azonban alaposan végignézvén ismét elmondható a régi igazság: a több több lett volna…

Izgalmas témát fejteget a következő Senior Akadémia videójában dr. Jászberényi József. Mire érdemes figyelni internetes társkeresés kapcsán idős korban? Súlyos csalásokra, átverésekre hívja fel a figyelmet a tanár úr.

Ismét a Millenárison várja közönségét augusztus 25-én, vasárnap az Odaadó-Ringató program. A cél, hogy minél többen jöjjünk össze, közösen énekeljünk, és engedjük, hogy a zene átjárja a lelkünket.

„Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján, világszerte a szív- és érrendszeri betegségek okozzák a legtöbb halálozást a nem fertőző betegségek közül, és kialakulásukban egyértelmű szerepe van az egészségtelen étkezésnek.” (TÁPLÁLKOZÁSI AKADÉMIA HÍRLEVÉL 16. ÉVFOLYAM, 08. SZÁM – 2023. AUGUSZTUS - Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége)

Monspart Sarolta tájfutó világbajnoknőről, a Lyme-kórt legyőző csodálatos akaraterejű sportolóról könyvek, cikkek, filmek szólnak. Jó hír, hogy azt is sokan tudják: az állam által is támogatott, országos gyalogló hálózat kitalálása, és első lépéseinek megszervezése is az ő nevéhez fűződik, ezt viszik tovább az utódai, egyre több embert megmozgatván az idősebb korosztályban. E sorok írója sok előadást tartott közösen Monspart Saroltával, de most - emlékéhez híven - nem személyes történeteket oszt meg az olvasóval, hanem arra hívja fel a figyelmet, amit Sarolta élete utolsó három évtizedében megállás nélkül hirdetett - mozogj az életedért!

Ha az élet úgy hozza, hogy otthon három generáció is együtt van, hosszabb vagy rövidebb ideig, például egy nyári vagy téli szünet alkalmával, adódik a lehetőség egy közös filmnézésre, s aztán egy nagy beszélgetésre. A filmnézés helyszíne ma már egyre inkább nemcsak a mozi lehet, hanem – különösen a fiatalabbaknak – teljesen természetes, hogy valamelyik videómegosztó elé ülünk le (sőt: az is elmondható, hogy a legfiatalabbak ebben is „multitasking” életet élnek, gyakran egyszerre több filmben is „benne vannak”, s ha kedvük szottyan rá, azt nézik tovább, ami éppen a legjobban érdekli őket).  Ha a három generáció együtt van, úgy érdemes filmet választanunk, hogy mindenki jól járjon, mindenki örüljön annak, hogy jó filmet indítottunk el, sőt: utána akár alaposan meg is lehessen beszélni, levonni a mi életünkre vonatkozó tanulságokat. Garantáltan ilyen film a Kapj el, ha zuhanok, amely egy egyszerű, szórakoztató és tanulságos történet – magáról az életről.

A közösségi oldalak és a kereskedelmi televíziók tele vannak sztárokkal és celebekkel. A sztárok kétségkívüli erénye, hogy ők valamiben tényleg igazán kiemelkedőek, s ha szerencsénk van, éppen azzal kerülnek elénk: az énekesek jól énekelnek, a sportolók kiemelkedő eredményeket produkálnak, a színészek remekül játszanak egy-egy szappanoperában. A celebek viszont attól ismertek, hogy ismertek: nekik nincs semmilyen kiemelkedő tulajdonságuk, amely őket az átlag fölé emelné. E két csoporton túl vannak a példaképek: azok az emberek, akik nemcsak képességeikkel, hanem erkölcsi szempontból is kiemelkedőek. Ezek száma sokkal csekélyebb a celebekénél, de még a sztároknál is, nekünk azonban sokkal fontosabbak. Ilyen példakép az az amerikai fiatalember, aki 1986-ban született, az Egyesült Államokban, s most humoristaként keresi a kenyerét.

A párizsi olimpia számomra nemcsak a szomorú extremitásokról és a csodálatos magyar sikerekről szólt, hanem arról is, hogy – nagy örömömre – egyre több volt az idősebb versenyző. Jó látni azt, hogy a Föld minden országában az elsősorban gerontológiai szakemberek által hirdetett egészséges életmód-programok, és az annak keretét biztosító általános közgondolkodás és a jobb anyagi körülmények oda vezetnek, hogy ma már az olyan kemény csapatsportokban, mint a kézilabda vagy a labdarúgás is egyre többen szerepelnek 40 éves koruk körül kiemelt bajnokságokban, és a világversenyeken is. De az egyéni sportágak is tartogattak meglepetéseket…

A mikrobiom az emberi szervezetben élő jótékony mikroorganizmusok (baktériumok, vírusok, gombák) által alkotott ökológiai rendszer. Összetételét befolyásolja a születés módja, a genetika, a környezet, amelyben felnőttünk és élünk, és az elfogyasztott ételek. Mindegyikünk mikrobiomja egyedi, de nem állandó, összetétele folyamatosan változik. Ezekkel a mikrobákkal együtt élünk, támogatják a szervezetben lezajló folyamatokat, védelmet biztosítanak nekünk. A bélflóra összetétele és működése jelentős hatással van a szervezet egészségére. Az idősödés során a mikrobiom változhat, leépülhet, ami befolyásolja az immunrendszer vitalitását, az emésztést és a mentális egészséget is.

A meleg időben nagyon fontos, hogy megőrizzük a szervezet hidratáltságát, hiszen ennek hiánya számos egészségügyi kockázatot rejt. Valószínűleg mindenki tapasztalta azt, hogy az ilyen, meleg időszakokban az étkezés sem feltétlenül esik olyan jól, mint máskor. A sok fűszeres, nehéz étel nagyon nem alkalmas arra, hogy az ember egészséges maradjon. Szerencsére nagyon sok olyan étel, gyümölcs és zöldség létezik, amikből tápláló és megfelelő ételeket lehet készíteni könnyedén erre az időszakra.