Belépés Regisztráció

Hírek


Csak kevesen tudják, hogy Varga Izabella, a népszerű színésznő egyben idősekkel foglalkozó felnőttképzési szakember is. Néhány éve visszaült az iskolapadba: egyetemi diplomát szerzett andragógia, majd geronto-andragógia szakon. A Civilút Szenior Akadémia online előadásában elárulta: ezzel régi vágya teljesült. Azt is megtudhatják, hogyan kamatoztatja a megszerzett tudását a mindennapokban.

Szinte minden évben új és új anyagról „deríti ki” az internetes közélet, hogy „rákkeltő”, „allergiát okoz”, vagy éppen komoly szerepe van a migrén kialakulásában. Ilyenkor aztán a tudomány emberei hiába cáfolnak: a hibás elmélet unos-untalan, akár évtizedek múlva is felbukkan. Pontosan ez a helyzet az MSG-vel (mononátrium glutamát) is. Itt az ideje, hogy megnézzük: mi is a helyzet az MSG-vel!

Milyen egyszerű lenne azt mondani, hogy ha egy adott helyzetben ülünk, állunk vagy fekszünk, akkor mindent megtettünk a helyes testtartás kialakításért. Vagy ha az adott párnát, kartámaszt és különböző eszközöket használjuk, a fejünk máris jó helyzetbe kerül, a gerincünkről pedig lekerül a teher, és minden mozgásszervi fájdalmunknak búcsút inthetünk- ahogy sok reklám is ígéri…

Lassan tíz éve működik a Pécsi Szenior Akadémia, amely a pécsi és Pécs környékén élő 60 év felettiek számára nyújt tanulási lehetőségeket. Egy-egy előadáson 2-300 idős ember vesz részt. Ma már nemcsak előadásokat tartanak, de működik például társasjáték csoport, vita klub és szerveződik az asztalitenisz szakosztály is. 

Miért fontos az unokákkal, gyermekekkel töltött idő? Miben van jelentősége a közös élményeknek? Például a tudás- és tapasztalatok átadásában. Az ember jobban bevési azt, amit a családban tanul. Főleg, ha az élményekhez kötődik. Akár otthon, akár a lakáson kívül. 

Hiába a nyári vakáció, az unokák nem mozdíthatók ki a lakásból, főleg az Xbox vagy a PS-kontroller mellől. Pedig nagy szükség lenne arra, hogy a különféle generációk közös élményeket szerezzenek. Hiszen így érthetik meg egymás gondolkodását, esetleges gondjait. A mozi mindig jó lehetőség a közös élmények átélésére! Pláne akkor, ha a film főhőse a szenior korosztályhoz tartozik.

Az idősödés folyamatában egyre gyakrabban találkozunk egyensúlyvesztési problémákkal. Többször előfordul, hogy megbotlunk, elesünk. Mi okozza? Hogyan maradhatunk egyensúlyban? Segítünk-e, ha inkább nem mozgunk, vagy ezzel csak egy ördögi körbe kerülünk? Megtudhatja Csordás-Novák Mária, geronto-andragógus, komplex mozgásfejlesztő tréner és szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője új cikkéből!

Számtalan ajánlást kaphatunk és olvashatunk azzal kapcsolatban, hogy mikor, mennyit és hogyan érdemes sportolni. A különböző, szorosan megszabott irányelvek és a minimum értékek sokakat elbizonytalanítanak. Sőt, akadnak szép számmal olyanok is, akik inkább felhagynak a mozgással, ha nem tudják betartani az adott ajánlást. Mondván: akkor nincs értelme. Valójában minden mozgás több annál, mintha nem csinálnánk semmit.

A Civilút Szenior Akadémia online előadásában ezúttal az Aktív időskor központtal ismerkedhetnek meg a nézők. A különleges intézményt Péter Gábor igazgató mutatja be. A központot az idősek igényei alapján alakították ki, és rövid idő alatt a község szerves részévé vált.

Élete folyamán minden ember találkozik a veszteség, a gyász érzésével. Természetes és elkerülhetetlen jelenség, amelyet meg kell tanulni feldolgozni. Hosszú és fájdalmas feladat: az ember újra és újra futja a lelki és szellemi köröket a tagadástól az azonosulásig, a távolodástól a visszaesésig. A veszteségfeldolgozás személyes, olykor szarkasztikus, olykor sírva-nevetős útját mutatja be az After Life - Mögöttem az élet című filmsorozat. A főhős saját felesége váratlan, gyors elvesztését kísérli meg feldolgozni. Pontosabban valamennyire elviselhetővé tenni az utat, amelyen már – úgy érzi – mögötte van az élet. Vagy mégsem?

Ezúttal egy kedves és szerethető animációs filmet ajánlunk a nagyszülők figyelmébe. Kiváló időtöltés, ha azt a nyári vakációban együtt nézzük meg a kisebb, 6-7 éves unokákkal. Nem pusztán közös élményt ad, de általa kicsit átláthatunk a „generációs betonfalon” is, ebből pedig sokat tanulhatunk.

A napsütötte Toszkána igazán jó úti cél 50 év felett. Idősbarát szállásaival, nyugodt atmoszférájával, varázslatos tájaival, kultúrájával fizikai, lelki, szellemi és spirituális feltöltődésre egyaránt alkalmas. Toszkána kisvárosai barátságos szeretettel, sok paddal, kényelmes családi éttermekkel fogadják az utazót. Az ott élő emberek pedig nagyon boldogok, ha néhány szót beszélünk a nyelvükön.

Nyáron is fontos, hogy megőrizzük fizikai aktivitásunkat, hozzájárulva ezzel a testi, lelki egészség fenntartásához. Ám a melegben érdemes néhány dologra odafigyelni a biztonságos mozgás érdekben. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!

Az időskori sportolásnak, a fizikai aktivitásnak, számtalan jótékony hatását ismerjük. Mégis sokan vannak, akik különböző okok miatt nem mernek, tudnak, vagy nem akarnak részt venni különböző fejlesztő hatású programokon. Mindezek hátterében egyaránt állhatnak személyes és a környezettel kapcsolatos tényezők. És számos tévhit is. 

Amikor Rob Reiner amerikai rendező és producer 2007-ben aláírta a frissen elkészült, A bakancslista című film forgalmazásáról szóló szerződést, valószínűleg nem sejtette, hogy egy olyan, kiemelkedő alkotást hozott létre, amely ma is rengeteg beszélgetés és vita tárgya, nem csak esztétikai, de gerontológiai tekintetben is. Úgy is írhatnám, hogy munkája mindkét tudomány felől időtálló.

Szenior korban, 50 év felett az ember már tudja, hogy a szervezete hogyan reagál a nyári időjárásra. A legtöbben pontosan érezzük, hol vannak a fizikai határaink: mit bírunk és mit érez a szervezetünk. Néha azonban mégis „félrekalibráljuk” magunkat, nem veszünk figyelembe bizonyos körülményeket. Összegyűjtöttünk néhány fontos tanácsot, amelyek segíthetnek az idősebbeknek a nyári melegben.

Azt már régóta tudjuk, hogy a csont- és izomrendszer karbantartása kiemelt jelentőséggel bír a mozgatószervrendszerünk és egészségünk fenntartásában. Arról azonban ma még kevés szó esik, hogy milyen jelentősége van a fasciának. Itt az ideje, hogy bemutassuk ezt a forradalmian új szemléletmódot.

Nap mint nap hihetetlen dolgokat hallunk a jövőről. Az emberek egészségét mesterséges intelligencián alapuló rendszerek vigyázzák, legfőbb munkaeszközük többnyire már nem az irodában, hanem az otthonukban lévő számítógép, és emberi kapcsolataik csaknem teljes mértékben a virtualitásra korlátozódnak. De vajon minden átalakul? Megszűnik a vágy a másik ember fizikai közelségére? Lesznek-e, s ha igen, hogyan lesznek még családok? Mi lehet ebben a világban a legidősebbek szerepe?

Füst Milán a II. világháború sodrában, 1942-ben fejezte be, hét év kemény munka után A feleségem története című regényét, amely 1945 után zajos könyvsiker lett – messze túllépve a kommunista politikai blokk határait. Az író megható derűvel képes bemutatni a lélek finom árnyalatait, de érzéketlenségeit is. Érdemes újra elővenni a könyvet, megnézni a regényből készült filmet, hogy nagyobb biztonsággal megértsük az érzelmi tekintetben analfabéta Störr kapitányt. 

A történet főhőse a 100 éves Allan, aki éppen a születésnapjának ünneplése elől menekül ki az idősotthon ablakán, majd számtalan abszurd helyzetbe kerül. Nyilvánvaló, hogy a film elsősorban esztétikai szempontból értelmezendő. De azt hiszem, hogy legalább ennyire fontos lehet az időstudományi nézőpont is. Mire int, mire figyelmeztet egy ilyen furcsa posztmodern vígjáték?

Hosszú Katinka háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizenötszörös Európa-bajnok magyar úszónő életét és sorstörténetét bemutató, egészestés magyar mozifilm minden korosztály számára érdekes. Természetesen gerontológiai kutatóként felmerült bennem a kérdés: mit tud az érdekességen túl adni a film az idősebb, ötven év feletti korosztálynak? Nekik adhat-e mondjuk inspirációt, vagy nyújthat-e támaszt, s ha igen, pontosan mit?

Az egyensúlyozási képességünk nagy mértékben meghatározza a mindennapjainkat, biztonságérzetünket, az egészséggel kapcsolatos vélekedésünket. Az idősödés folyamatában egyre gyakrabban találkozunk egyensúlyvesztési problémákkal. Mi okozza? Hogyan maradhatunk egyensúlyban?

Sokszor csak akkor foglalkozunk a lábfejünk, talpunk állapotával, ha valamilyen fájdalmat, működési zavart érzékelünk. Pedig több figyelmet és törődést érdemelne, hiszen a testünk alapját képezi. Kiemelkedő szerepe van a mozgató szervrendszerünk egészségében, az egyensúlyozási képesség fenntartásában, így a biztonságos mozgásban is.

A Tudatos vásárlás időskorban cikksorozatunkban ezúttal a tudatos elavulás témakörét járjuk körbe. De mit is jelent a tudatos elavulás? Használati eszközeink egy része nem csak azért válik egy idő után használhatatlanná, mert ez természetes, hanem azért is, mert élettartamra tervezik azokat.

Ezúttal ismét egy idősfilmet ajánlunk. Az izlandi fikciós film, a Mamma Gogo a rendező valós élményein alapul. Mélyen emberi és megható film a demenciáról.

A talp és a lábujjak az egész testnek alátámasztást adnak, segítenek az egyensúly megőrzésében, a biztonságos mozgásban. Érdemes rendszeresen tornáztatni a talpainkat is. Ehhez mutat otthon elvégezhető gyakorlatokat Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, komplex mozgásfejlesztő tréner és szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője.

Miközben a nyugati társadalmak úton-útfélen deklarálják, hogy az idősek azonos értékűek a társadalom többi generációjával, a gyakorlatban nem ezzel találkozunk. Az ageizmus, azaz életkori diszkrimináció csak nagyon lassan csökken. A műalkotásokban, például a filmekben alig szerepel több idős ember, mint pár éve vagy évtizede. Helyénvaló a kérdés: hol vannak az idősek a filmekben, sorozatokban?

Internetfüggés az emberi élet minden szakaszában, így időskorban is fennállhat. Jellemzője, hogy az internetfüggők bezárkóznak, keveset mozdulnak ki otthonról. Környezetükkel egyre kevesebbet és egyre agresszívabban kommunikálnak. Ha valamiért nincs internetkapcsolat, akkor egészen egyszerűen nem tudnak magukkal mit kezdeni.

A talpunknak, a lábfejünknek többféle funkciója van: alátámasztást ad a testnek, alkalmazkodik a talajhoz. Járás, futás, ugrás esetén segít az elrugaszkodásban és csökkenti a becsapódási erőt. Ezen funkciók akkor működnek jól, ha a talpunk érzékelése is jó.

Az idősödés (ageing) folyamatában az életkor előrehaladtával mindkét nem számára jelentős kihívások merülnek fel. Elsősorban testi, lelki és szellemi változásokról, illetve a szűkebb és tágabb környezet életkori diszkriminációs, azaz ageista nyomásáról beszélhetünk. Előző cikkemben az ötven feletti nőkről, most pedig az 50 év feletti férfiakról szólok.

Az idősödést senki sem kerülheti el, de mindenki maga dönti el, hogyan viszonyul saját öregedéséhez. Pozitív hozzáállással, bölcsességgel, szeretettel és lelki békével? Avagy ridegen, bezárkózva?

A Civilút Szenior Akadémia online előadásában Dr. Jászberényi József inkább az első utat ajánlja. Hiszen a kedves emberek tovább élnek.

A videó a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. támogatásával készült.

Sok szenior tanítványom panaszkodik arra, hogy alig tudnak tartalmas időt eltölteni unokáikkal. A gyerekek vagy tanulnak, vagy edzésre járnak, vagy barátaikkal vannak, vagy nyomkodják a digitális eszközök gombjait. Nincs idő beszélgetni, közös élményeket szerezni. Így a nagyszülő-unoka kapcsolatok az idő múlásával lassan elkopnak, kissé vagy nagyobb mértékben kiüresednek. Nyilvánvaló, hogy ennek elkerülésére mindkét generációnak tennie kell. Az egyik legjobb megoldás lehet egy közös filmnézés megszervezése.

Mi a legfontosabb idős korban? – teszi fel a kérdést a Civilút Szenior Akadémia online előadásán Dr. Jászberényi József főiskolai tanár, gerontológiai kutató, az Odaadó Program Támogató Szakértője.

Az egészség és az egész-ség. Azaz a fizikai, a lelki, a szellemi és a spirituális egészség. Betegségektől mentesen, vagy a meglévő betegségeket szinten tartva, szeretetteljesen, harmóniában élni. Ebben a spiritualitás segíti az idős embereket, mert gyógyító ereje van.

A videó a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. támogatásával készült.

A menopauza időszakát az orvostudomány 45 és 55 év közöttre teszi. Ebben az időszakban megváltozik a női test és a lélek is. Sajnos nagyon sok nő azt érzi ebben az időszakban, hogy ő már „öreggé”, „nem igazi nővé” és „haszontalanná” válik, s ez lelki instabilitást okozhat. Vajon mi az oka?

Tavasszal, amikor lekerülnek a télikabátok, vastagabb pulóverek, sokan elhatározzák, hogy fogyókúrázni kezdenek. Számtalan módszer létezik, az utóbbi években jelent meg például az intermittent fasting (IF) fogalma. Szabad fordítással „időszakos böjtölésnek” lehet lefordítani. Ennek az a lényege, hogy az ember bizonyos időablakokat jelöl ki magának, amikor nem fogyaszt táplálékot. Van-e ennek előnye és mi a hátránya?

A Civilút Alapítvány - az együttműködés és a társadalmi felelősségvállalás jegyében - fontosnak tartja megköszönni a magyar honvédelem tagjainak, a nyugállományban lévő hivatásos katonáknak és a tartalékosoknak a szolgálatot, amellyel hozzájárulnak Magyarország biztonságához. Nemcsak egymásra tekinthetnek bajtársként, a társadalom is elismeri helyállásukat.

Az emberek nagy tömege azt hiszi valamiről, hogy megtörtént, miközben a dolgok máshogy, akár pontosan ellentétesen történtek. Ez a Mandela-effektus. Általánosságban elmondható, hogy ez az effektus valószínűleg idősebb korban jobban létezik, mint a fiatalabbak körében.

Amióta ember él a Földön, családban közösségben él. Vajon mit is jelent valójában családban élni? Mindenki érzi, de nehéz szavakba önteni. Dr. Jászberényi József főiskolai tanár, gerontológiai kutató, az Odaadó Program Támogató Szakértője segít megfogalmazni, miért is fontos számunkra a család. Nézzék meg a Civilút Szenior Akadémia online előadását!

A videó a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. támogatásával készült.

Szinte bárhová is tekintünk a világban, mindenhol a műanyagok áradata vesz minket körül. Mit tehetünk mi, egyszerű, 50 év feletti emberek, és mit mondhatunk gyermekeinknek és unokáinknak a műanyagszennyezéssel kapcsolatban?

A Civilút Szenior Akadémia online előadásán Dr. Jászberényi József főiskolai tanár, gerontológiai kutató, az Odaadó Program Támogató Szakértője arról beszél, hogy őrizzük meg aktivitásunkat időskorban. Minden idősödő ember a saját útját járja az idősödés folyamatában. Vannak, akik számára a kertészkedés, másoknak a kirándulás, megint másoknak a közösségi programok, a kulturális események vagy éppen a családi összejövetelek jelentenek igazi feltöltődést. Fontos, hogy egyaránt legyünk figyelemmel a fizikai, a szellemi, a lelki és a spirituális aktivitásunkra.

A videó a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. támogatásával készült.

Amikor az ember idősödéséről gondolkodunk, szomorúan tapasztalhatjuk, hogy a gerontológiai szakmunkák legtöbbje az idős ember életének fizikai, lelki és szellemi szinten tartását vallja. Nem tud semmit a spirituális szintről, vagy csak annyit mond róla: kell egy világnézet, ami békét és rendet teremt bennünk.

Időskorban is lehetünk aktívak, ha nem azt nézzük, hogy miben vagyunk korlátozottak, hanem megtaláljuk azokat a lehetőségeket, amelyek ugyanolyan vagy majdnem ugyanolyan élményt adnak, mint a vágyott, de már elérhetetlen dolgok.

Átmozgató torna otthonra Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, komplex mozgásfejlesztő tréner és szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője segítségével. Egyszerű gyakorlatok, amit saját tempóban mindenki el tud végezni otthon. Ezekkel a gyakorlatokkal megszakíthatjuk a hosszan tartó statikus helyzeteket. Például tévénézés vagy olvasás közben is elvégezhetjük. Nézze meg a videót és legyenek ezek az egyszerű gyakorlatokat a mindennapi rutin részei.

Ahogyan idősödik a társadalom, úgy igazodik ehhez a filmes műfaj is. A 2000-es évektől kezdve egyre gyakrabban találkozhatunk úgynevezett idős-filmekkel. Ezek az alkotások az idős emberek életét mutatják meg, sok esetben éppen az idős ember szemszögéből.

A videó a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. támogatásával készült.

Az új év első napjain számtalan életmódváltással kapcsolatos fogadalom hangzik el. Számos tényező határozza meg, hogy ezek mennyire lesznek betarthatóak vagy hosszútávúak. Nézzük, melyek a leggyakoribb hibák és mik azok a tanácsok, amiket átgondolva elérhetővé válik a valóban sikeres életmódváltás. Ebben a cikkben elsősorban a rendszeres testmozgás kerül fókuszba, de hasonló elvek mentén gondolkodhatunk az életmódot meghatározó további tényezőkkel kapcsolatban is.

A Civilút Szenior Akadémia videósorozatunk után immár személyesen is ellátogatunk településekre, ahol szakértőink tartanak előadásokat a szenior korosztálynak. A 2022-es Budakeszin tartott Civilút Szenior Akadémia előadásait a Buda Környéki Televízió is rögzítette, így teljes hosszában is megtekinthetik őket.

A Civilút Szenior Akadémia videósorozatunk után immár személyesen is ellátogatunk településekre, ahol szakértőink tartanak előadásokat a szenior korosztálynak. A 2022-es Budakeszin tartott Civilút Szenior Akadémia előadásait a Buda Környéki Televízió is rögzítette, így teljes hosszában is megtekinthetik őket.

2019-ben a Zero Point Zero Production cég Termékkorupció címmel indította el azt a sorozatot, amely leleplezi a különböző cégek törvény- és fogyasztóellenes magatartását. Az idősebb korosztálynak ezen a területen óriási felelőssége van, hiszen a sokkal nagyobb tapasztalati intelligenciánkkal hamarabb átlátjuk az ellentmondásokat. Ezért figyelmeztetnünk kell a fiatalabbakat nemcsak arra, hogy olcsóbban vásároljanak és takarékoskodjanak, hanem arra is, hogy környezetbarát és az egészségre nem ártalmas termékeket vegyenek. És természetesen saját magunknak is jobban kell figyelnünk, hiszen nem egyszer az alacsonyabb ár silány minőséget takar…

Szenior tanítványaim közül nagyon sokan szeretik a sportot. Vannak, akik aktívan gyakorolják is. Az 50 és 60 év feletti hölgyeknél főleg az örömtánc vagy éppen valamilyen keleti mozgásprogram (jóga, csikung, thai-chi) a népszerű. Az urak többnyire dolgoznak a kertben, bicikliznek, ritkábban sétálnak a lakásuk környékén. Mások szívesen néznek sportműsorokat a televízióban: a síugrástól a dartsig, a focitól a röplabdáig hatalmas és ingyenes a készlet. Ebben a cikkben egy harmadik lehetőségre hívom fel a figyelmet: látogassuk meg néha vagy rendszeresen kedvenc csapatunk mérkőzéseit és szurkoljunk élőben!

Sok szenior tanítványom már nem szívesen jön el plenáris előadásokra vagy kurzusokra, főként egészségügyi okokból. Ugyanakkor arról is panaszkodnak, hogy az interneten kevés olyan anyag van, amiből igazán tanulni lehet. Ilyenkor mindjárt felhívom a figyelmüket az Odaadó Portál Videótárára és Tudástárára, és ezen kívül egy pár olyan oldalra, ahol tudományos igényességgel, de közérthető módon találhatunk tanulnivalót. Mert van már ilyen is, akár a Youtube-on is…

A görögországi Athos területén, a csodálatos mediterrán világban, egy szakrális államban élnek azok a férfi szerzetesek, akik leginkább a világ és önmaguk üdvéért imádkoznak. Mindent maguknak állítanak elő, és mindent megtesznek azért, hogy tiszta gondolatokkal éljenek egész életükben. Felmerül a kérdés: miért fontos ez az idős korosztály számára, miért ajánlhatjuk nekik a Netflixen is megtekinthető, Athos című filmet?

A Civilút Szenior Akadémia videósorozatunk után immár személyesen is ellátogatunk településekre, ahol szakértőink tartanak előadásokat a szenior korosztálynak. A 2022-es Budakeszin tartott Civilút Szenior Akadémia előadásait a Buda Környéki Televízió is rögzítette, így teljes hosszában is megtekinthetik őket.

Év elején sokan tesznek fogadalmakat, hogy többet mozognak, aktívabban élnek, jobban odafigyelnek az egészségükre. Ehhez kapcsolódik a Civilút Szenior Akadémia előadása is. Dr. Jászberényi József főiskolai tanár, gerontológiai kutató, az Odaadó Program Támogató Szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy idősebb korban még nagyobb jelentősége van annak, hogy aktív életet éljünk, odafigyeljünk testi, szellemi, mentális és spirituális egészségünkre.

A videó a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. támogatásával készült.

Jóformán éppen karácsonyra jelent meg Bagdy Emőke professzor asszony legújabb könyve. Már megszokhattuk, hogy a szakkönyvei mellett rendszeresen segítő-könyvekkel is megajándékoz bennünket, érdeklődő olvasókat. Ez különösen az évvégi ünnepekhez, a karácsonyhoz és a szilveszterhez közeledve hasznos és jó dolog, amikor az ember hajlamos számvetést készíteni az eltelt esztendőről, illetve önmagával kapcsolatban.

A csontrendszer testünk szilárd vázát alkotja. Fő szerepe a támasztó funkció a test belső vázaként és a létfontosságú szervek védelme, ezenkívül a mozgatórendszer passzív részét képezi. Az időskorban a leggyakoribb problémák a csontrendszert illetően a porckopás és a csontritkulás. Sokszor kívülről várjuk a megoldást, különböző csodaszerekben bízunk, pedig a mozgatórendszer, és így a csontok egészségének megőrzésében a legtermészetesebb gyógyír a mozgás.

A Civilút Szenior Akadémia előadásában Dr. Jászberényi József főiskolai tanár, gerontológiai kutató, az Odaadó Program Támogató Szakértője hasznos tanácsokat oszt meg a nézőkkel az alvás fontosságáról, az elalvási technikákról. Ha rosszul alszik, vagy nehezen alszik el, nézze meg a videót! Sok érdekességet megtudhat arról, hogyan segítheti az elalvását.

Idén látott napvilágot Kós Károly Vallomások Erdélyről című szerkesztett kötet, amely 374 oldalon keresztül tartalmazza a híres erdélyi építész, grafikus, könyvtervező és író gondolatait, illetve – ahogyan a cím is hirdeti – „vallomásait”. Érdekessége, hogy számos, mára szinte ismeretlenné vált írást is tartalmaz a kötet. A szerkesztő ízlését dicséri, hogy a személyes írások, levelek és egyéb kiválasztott szövegek illeszkednek a szépírói alkotások részleteivel. Egy olyan különleges nagytanulmányt is közöl a kötet, amely Erdélyi dolgok címmel még bőven trianoni-döntés előtt, 1910-ben íródott.

Év közben, a mindennapok során a legtöbb embernek bejáratott napirendje van a mozgásprogramok tekintetében is, ami nagyban hozzájárul a fizikai aktivitás és az egészség megőrzéséhez. De mi a helyzet az ünnepi időszakokkal, a karácsonyi szünettel, amikor szinte minden program egy kicsit leáll? Mit tehetünk ilyenkor?

Mozartról az elmúlt évszázadok során számtalan könyv jelent meg, nagy irodalma van az élete és munkássága feldolgozásának. David Cairns olyan monográfiát alkotott, amelyben Mozart alapvető műveivel, operáival foglalkozik. „Megfejti” az operákat szerkesztettség, emberi karakterek és korszakbemutatás, valamint motivációk szempontjából: Idomeneotól a Figaro házasságán, Don Giovannin, Cosi fan tuttén keresztül egészen a Varázsfuvoláig.

Szabad egy táncra? Könnyed karácsonyi tánc szenioroknak, amelyet Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, komplex mozgásfejlesztő tréner és szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője segítségével most bárki megtanulhat. Közben pedig megtapasztalhatja a zene és a tánc testi-lelki-szellemi jótékony hatásait. Karácsonykor táncoljanak együtt az unokákkal, barátokkal. A gyakorlatokat mindenki saját felelősségre végzi.