Általában a nyári időszakban vagy annak közeledtével fordítanak nagyobb figyelmet az emberek a testalkatukra - valószínűleg a strandszezonnak köszönhetően -, pedig sokkal több és fontosabb dolgot érdemes tudnunk arról, hogy mi alakítja a testösszetételt és hogyan érdemes ezt mérni.
Talán már elcsépelt a mondat, hogy nem különböző diéták és fellángolás szerű életmódváltás fogja meghozni azt a tartós eredményt, amit akár a testalkattal vagy testösszetétellel kapcsolatban sokan keresnek. Az egészség megőrzéséhez, fejlesztéséhez testünknek rendszeres mozgásra van szüksége egész életünk során, így a kampányszerű mozgásokkal nemhogy eredményt nehéz elérni, de még a túlterhelés, sérülésveszély is fennáll, ha nem megfelelően, személyre szabottan vág bele valaki.
A nagy elhatározásokkor különböző mérésekre lehet szükség, de nem mindegy, hogyan és milyen eszközöket használunk, ezek ugyanis sokszor félrevezethetnek azzal, hogy nem a valós képet mutatják.
A mérleg kijelzője pedig sokszor még egy pszichés terhet tesz az emberre, hiszen nem feltétlenül megbízható az eredmény, ugyanis a test összetételét nem fejezi ki az általános háztartási mérleg. Egy fokkal jobb lehetőség ennél a test különböző pontjainak mérőszalagos mérése, ez már egy kicsit közelebb visz a változások reális követéséhez.
A BMI index (angolul Body Mass Index, magyar nevén testtömeg index) az egyik leggyakoribb mérés a testösszetétellel kapcsolatban, ami egy egyszerű számítással megmutatja egy ember testmagasságának és testsúlyának hányadosából, hogy a testtömegünk optimális-e vagy sem. Itt különböző tartományokba sorolható az eredmény a kóros soványságtól az extrém túlsúlyig. Nagyon fontos viszont tudnunk azt, hogy csupán ebből a két adatból sem vonhatunk le messzemenő következtetéseket, hiszen nem veszi figyelembe az egyéni testfelépítést. Például nem mindegy, hogy a megadott kilogrammot milyen arányban teszi ki a zsír vagy az izom. Így csupán ezáltal a számítás által kapott érték nem feltétlenül tükrözi a valóságot.
Ezzel szemben egy komplex, speciális testösszetétel mérés során pontosan megállapítható a test összetétele és a testedzés hatékonysága. Ezesetben ugyanis külön mérhető az izom, a csont tömege és minősége, a zsír aránya, a szövetekben lévő víz mennyisége egyes testtájakra vonatkoztatva.
Ennek köszönhetően átfogó képet kaphatunk a test állapotáról, meghatározható a szervezet biológiai életkora is, és a különböző betegségek kockázati tényezői is felmérhetők, mint például a szív és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, elhízás…
Végezetül szeretném kiemelni azt, hogy a számokhoz való ragaszkodás helyett figyeljük, és halljuk meg testük jelzéseit. Természetesen az egészségügyi állapot és az esetleges rizikó tényezők figyelemmel követése fontos a prevenció szempontjából. De tartsuk azt szem előtt, hogy az emberi szervezet egészséges fejlődését, később pedig az egészség és a testi képességek egész életen át tartó megőrzését csak rendszeres és változatos mozgással biztosíthatjuk. A hatékony edzésnek pedig járulékos eleme lesz a testalkat változása, formálódása.
Szerző: Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője