Belépés Regisztráció

Torna bárhol, bármikor - amit az online mozgásprogramokról tudni érdemes


Torna bárhol, bármikor - amit az online mozgásprogramokról tudni érdemes

Az online mozgásprogramoknak köszönhetően bárhol, bármikor átmozgathatjuk magunkat, ami ebben a nyári melegben különösen jó lehetőség. Ebben az időszakban ugyanis sok foglalkozás szünetel, a mozgásra viszont mindig szükségünk van. Ha online tornázunk, akkor rugalmasan, a saját időbeosztásunk szerint tudjuk karbantartani a testünket minden időszakban.

Most megnézzük a legfontosabb tényezőket, amelyeket érdemes figyelembe venni az online tornaprogramok végzésekor a hatékony és biztonságos edzéshez.

Bevallom, régebben gyökeresen ragaszkodtam a személyes jelenlétű foglalkozásokhoz, de a vírushelyzet idején ezt át kellett értékelnem és az esetleges veszélyforrások – biztonságosan mozognak-e otthon a résztvevők – helyett a lehetőséget meglátni az online térben.

Az online mozgásprogramok előnyei

A virtuális világnak köszönhetően megszűnik a távolság, nem kell utazni, amivel időt is spórolhatunk, és a saját otthonunk kényelméből csatlakozhatunk be a foglalkozásokra. Mosolyogva jegyezték meg a szenior tornások az egyik online foglalkozáson, hogy mindenki az első sorban állhat, és úgy állítja be a szoba hőmérsékletét, ahogy az neki kellemes (a csoportos órákon gyakori, hogy a nyári időszakban nehéz megegyezni például a klíma használatában).

Az időbeosztást illetően is van választásunk

Vannak olyan mozgásprogramok, amik „élőben” zajlanak, tehát mindenki ugyanabban az időben csatlakozik be, és egyszerre mozognak az oktatóval. Szerencsés esetben mindezt úgy, hogy az oktató is látja a résztvevőket a kamerákon keresztül. Ez sokat segít abban, hogyan építse fel az órát, és segítse a résztvevők mozdulatinak helyes kivitelezését.

Egy másik jól bevált gyakorlat a videótárszerű programokhoz kapcsolódik.
Itt előre felvett órákat nézhet vissza bárhol bárki, akkor indítja el vagy állítja meg a felvételt, amikor szeretné. Ez valakinek teljes szabadságérzetet ad, hogy nem kell senkihez sem igazodnia, mások viszont akár kevesebb motivációt érezhetnek, hiszen hiányzik a csapat húzóereje.

Egyedül vagy online közösségben

Ahány ember, annyi szokás és annyi igény. Van, aki egyedül szeret mozogni, jólesik csendben, csak befele figyelve tornázni. Másoknak szüksége lehet arra, hogy akár a virtuális térben is, de kapcsolódjon másokhoz. A vírushelyzet alatt ezt is sokan megtanulták kezelni, és személyes tapasztalatom is alátámasztja, hogy milyen jól működik az online közösségi tér. 
Ez egy jó lehetőség azok számára is, akik valamilyen egészségügyi állapot miatt nem tudnak eljutni a foglalkozás helyszínére, de otthonról ő is bevonható a közösségbe és a mozgásprogramba egyaránt.

Változatos edzések
Ma már számtalan szakember felfedezte az online programokban rejlő lehetőségeket, így egyre több mozgásforma közül válogathatunk. Ennek köszönhetően mindenki megtalálhatja és kiválaszthatja azt a programot, ami az éppen aktuális testi, lelki állapotának jólesne.

Néhány jó tanács, amire figyeljünk, ha online tornázunk

A mozgások helyes végrehajtása

Mivel nincsen személyes kontakt, az oktató részéről sokkal nehezebb az esetleges hibákat korrigálni a testtartással, mozgásokkal kapcsolatban. Célszerű akkor választani az egyéni tornázást, ha biztosak vagyunk abban, hogy jól és hatékonyan végezzük az adott gyakorlatokat. Ha van rá lehetőségünk, bekapcsolt kamera mellett mozogjunk, ezzel is figyelve a biztonságos mozgásra.

Figyeljük a testünk jelzéseit

Mindig vegyük figyelembe az éppen aktuális állapotunkat, és annak megfelelő gyakorlatsort válasszunk, illetve annak megfelelően módosítsuk a gyakorlatokat, ha szükséges – főleg, ha az oktató nem látja a mozgást a virtuális térben.

Alakítsuk ki a biztonságos környezetet

Mindig vegyük figyelembe, hogy milyen mozgást fogunk végezni, és annak megfelelően alakítsuk ki a környezetet. Ha cipőben mozgunk, fontos, hogy ne tapadjon le a talpunk, ha viszont mezítláb vagy zokniban, akkor a csúszásveszélyt kerüljük el. Amennyiben eszközöket is használunk, tartsuk szem előtt a minőséget és a biztonságot.

Legyen nálunk telefon

Ha véletlenül baleset adódna vagy akár egy szédülés, egyensúlyvesztés történne akár egy-egy helyzetváltoztatáskor jó, ha kéznél van a telefon (vagy okosóra), amivel segítséget tudunk hívni.

Mindezeket figyelembe véve bárhol bármikor tehetünk egészségünk megőrzéséért, fejlesztéséért. Az Odaadó program online anyagai is igyekeznek lehetőséget adni arra, hogy megismerjük a testünk működését, így haladva a sikeres és egészséges idősödés felé.

Szerző: Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője

2024-09-06