Belépés Regisztráció

Miért egészséges az Adventi ablak vadászat?


Miért egészséges az Adventi ablak vadászat?

Közeledik az évvége, sűrűsödnek a tennivalók, hamarabb sötétedik, hideg van, és ilyenkor gyakran kevesebb idő jut saját magunkra. Sokaknak a fizikai aktivitás kimerül a mindennapi intézni valók körében, és sokszor bizony vonzóbb otthon, a meleg kanapén megpihenni. Van azonban egy kedves szokás, ami kicsiket, nagyokat, családokat, egyedül élőket egyaránt megmozdít testben és lélekben. Ez az Adventi ablak vadászat.

Ebben az évben először csatlakoztam az Adventi ablak vadászathoz, mint díszítő. Sok városban elterjedt szokás, hogy ebben az időszakban a díszítésre jelentkezők kapnak egy-egy számot december 1. és 23. között. A szervező minden reggel megosztja a térképen azokat az utcákat, ahol az aznapi számok találhatók. A díszítők kivilágított ablakkal, néhány vendégváró kedvességgel fogadják az ablak vadászokat. Van, ahol ablakból integetnek, van, ahol pedig egész ünnepi hangulatú összejövetelek alakulnak ki.

Ahogy a részesei lettünk ennek az egésznek, és figyelem a visszajelzéseket, élménybeszámolókat, azon gondolkodtam, milyen szép, és titkon egészséges ez a kezdeményezés.

Az ablak vadászat mindenkit mozgásra ösztönöz.

Ahhoz, hogy megtaláljuk az aznapi ablakokat, bizony útra kell kelnünk a hidegebb téli estéken is. Ez nagyszerű lehetőség, hogy célt találjunk a mozgásra, és még jutalomban is részesülhetünk, amikor odaérünk. Ez a különleges hangulatú séta egyaránt motiválhatja a kicsit nehezebben ösztönözhető gyerekeket, felnőtteket, vagy akár időseket is arra, hogy az olykor viszontagságos idő se legyen kifogás egy kis sétára. Korábbi cikkekben írtam már a séta és a gyaloglás szervezetre gyakorolt jótékony hatásairól, és arról se feledkezzünk meg, hogy a hideg levegőn való mozgás nagyon jól erősíti az immunrendszert is.

Az ünnepi fények segítenek hangolódni az ünnepekre.

Sokaknak nehéz lelassulni és talán kicsit közhelyesen hangzik, de megállni, és egy pillanatra csak jelen lenni. Ez a testnek és a léleknek is fontos. A kivilágított utcák, házak, ablakok mind melegséggel töltik el az embert – ha hagyja. Ez pedig segít abban, hogy valóban megérkezzünk az ünnepi időszakba, és ne a feszültséget érezzük benne, ami huzamosabb távon a testi feszességekben is megjelenhet. Tehát, ha lélekben ellazulunk, töltődünk, az a fizikai állapotunkra is jótékony hatással lesz.

Az agyunkat is megtornáztathatjuk.

A térképen való tájékozódás, az utcák keresése egyaránt segíti az agyműködést. A különböző útvonalakon való sétálás, az utcanevek memorizálása fejleszti az emlékek előhívásának képességét, a memóriát. Néhány díszítő pedig rejtvények, találós kérdések segítségével vezet el az aznapi címhez, vagy éppen a helyszínen készül egy kis ünnepi fejtörő játékkal. Díszítőként pedig az ötletelés, tervezés, készülődés fázisaiban sem unatkozhatunk.

Az ismeretlen ismerősök, avagy a közösség ereje.

Az ünnepek közeledtével sokszor a hiány is felerősödik, szenior korban ez a lelkiállapotra is jelentős hatással van, főleg, ha a család messzebb él, az ember egyedül érezheti magát. Én bíztatok azonban mindenkit, hogy ha van lehetősége, keressen ilyen programokat, hiszen ismeretlen ismerősökre, közösségre találhatunk. Felkérhetjük a szomszédokat, ismerősöket, hogy vadásszuk le együtt az ablakokat, hiszen együtt minden könnyebb. Vagy, ha a család, unoka a közelben lakik, szuper közös időtöltés ez az esti ünnepi hangulatú séta. Sokszor látom, hogy egész kis csapatok verődnek össze, ahogyan találkoznak különböző házak előtt és beszélgetnek, teáznak, sütiznek, sétálnak tovább, vadásszák az adventi ablakokat.

Így ez a kedves szokás amellett, hogy az ünnepre való várakozás idejében megmelengeti a szívünket, a testünkre, a lelkünkre is hat és közösséget adhat.

Szerző: Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője

2024-12-02