Belépés Regisztráció

Új utak az idősgondozásban


Új utak az idősgondozásban

Jeneiné dr. Rubovszky Csilla PhD alpolgármestert és Fige Gergely szociálgerontológust, idősügyi szakmai vezetőt kérdeztem, akik Budapesten, az 5. kerületben számos új idősügyi program és innováció megálmodói. A Belváros-Lipótvárosban működtetett programokról, szolgáltatásokról kérdeztem őket, nem titkoltan azzal a céllal, hogy hátha a jó gyakorlatok az ország más részein is elterjednek.

Kedves Csilla, kérem, mondjon pár szót a Segítő Kezek Kft.-ről – mivel foglalkozik, s mióta?

Belváros-Lipótváros Önkormányzata sokat tesz a kerületben élő idősekért. A kerületben működő, önkormányzati fenntartású, idősek ellátását hivatott intézmények közül 2 nappali ellátást, 2 szakosított ellátást nyújt. Továbbá a szociális törvénynek megfelelően működik a kerületben Házi Segítségnyújtó Szolgálat. A házi segítségnyújtás olyan gondozási forma, amely az igénybe vevő önálló életvitelének fenntartását – szükségleteinek megfelelően – lakásán, lakókörnyezetében biztosítja. A kerületi önkormányzat a jogszabályban előírt szociális ellátási formákon túl önként vállalt feladatok és támogatások keretében is segíti a kerület időseit, amelynek 2013-tól önkormányzati fenntartású társaságként szerves része a Segítő Kezek Kft. folyamatosan bővülő, a személyes segítésen és az infokommunikációs eszközök bevonásán alapuló idősügyi szolgáltatáscsomagja. A programok az alapszolgáltatás rendszerének kiegészítéseként funkcionálnak, elősegítik a magány enyhítését, az egészségügyi problémák előrejelzését, a biztonságérzet növelését, a szociális kapcsolatok létesítését és szorosabbra fűzését.

Időseket segítő főbb programjaink:

  • Időslátogató program
  • Infokommunikációs program
  • Okos Otthon Pilot Program
  •  
  • A programok lefedik a kerületi idős lakosság szükségleteit. A cél, hogy a Belváros-Lipótvárosban élő szépkorúak a lehető leghosszabb ideig a megszokott környezetükben, saját otthonaikban élhessenek. A programok klienscentrikusak, egyénre szabottan (a sajátos egyéni és lokális szükségletekhez igazodva) próbálják kompenzálni az idős korral együtt járó csökkent aktivitást, valamint a szociális elszigetelődést, elmagányosodást. Segítenek enyhíteni és eltüntetni a digitális leszakadásból adódó hátrányokat, felzárkóztatni az idősebb generáció tagjait a modern eszközök mindennapi használatához. Kifejezetten ennek jegyében működtetünk online szolgáltatásokat és csoportalkalmakat is. A belvárosi idősek olyan tevékenységekhez kérhetik a segítségünket, amelyeket az időslátogató munkatársakkal közösen végezhetnek, és nem tartoznak a házi segítségnyújtás, illetőleg ápolási, gondozási szolgáltatások keretébe. Azonban a két szolgáltatás nem zárja ki egymást, sőt a jó együttműködésnek köszönhetően segíteni is tudják egymás munkáját.
  •  

Az utóbbi esztendőkben számos új idősügyi gondolat, innováció jött Önöktől, kérem, ismertesse ezeket!

A programokba minden évben kerültek be új szolgáltatási elemek, melyek tovább színesítették őket, így még több kerületi idősnek tudtunk segítséget nyújtani. Ilyen szolgáltatás a 2020 óta működő „gyógyszerkiváltás”, ahol 65 év felettiek telefonon igényelhetik tőlünk vényköteles gyógyszereik kiváltását, vagy a 2021 óta működő „emlékmentés”, amelynek keretében az idősek életútjukat diktálhatják le a segítők részére, akik digitalizálják azt a családtagok számára. Tartunk továbbá okostelefon- és számítógépes csoportalkalmakat, jelenleg pedig ügyfélkapu- és DÁP-gyakorlati foglalkozássorozatot szervezünk a kerület időseinek.

2024-ben kezdtük el működtetni az ingyenes mozgást segítő eszközök kölcsönzése szolgáltatásunkat, melyet én kezdetektől fogva támogatok, és amelynek részleteit Fige Gergely idősügyi szakmai vezető ismerteti. Szerintem minden kiegészítő szolgáltatás sikerének titka a csapatmunka. Persze számít a jó kezdeményezés is, de kell egy jó ügyvezetés és egy jó szakmai stáb, akik sikerre viszik a programokat és szolgáltatásokat. A Segítő Kezeknél ezek a feltételek adottak.

Gergely! Mondana egy pár szót erről az új szolgáltatásról?

Gyakorlati tapasztalataink szerint az időskori elesések sajnos sokszor azért fordulnak elő, mert az idős nem rendelkezik megfelelő, a mozgást biztonságossá tevő segédeszközzel. Ennek hiányában lakáson belül és kívül is annak a fokozott kockázatnak vannak kitéve, hogy egyensúlyukat könnyen elveszíthetik és eleshetnek. A mozgást segítő segédeszközök beszerzésének elmaradása több okra vezethető vissza: az idős nincs tisztában fizikális képességeivel, nincs megfelelő anyagi erőforrása, lelki akadálya van a vásárlásnak.

A felsorolt akadályozó tényezők megoldását a kerületben működő ingyenes mozgást segítő eszközkölcsönző sikeresen kezeli. Az időseknek így van lehetőségük meghatározott, rövidebb időtartamban, anyagi befektetés nélkül kipróbálni az eszközök használatát. Az eszközállomány sokfélesége jó lehetőséget teremt minden mozgásszervi nehézséggel élő idősnek, hogy segítséget kapjon. Így segítjük a helyi lakosságot egy prevenciós célú, biztonságot nyújtó programmal. Az időskori balesetek a kor előrehaladtával arányosan növekednek. Ezen balesetek, elesések egyik oka a mozgást segítő eszköz használatának hiánya. A program ezt az eszközhiányt pótolja a kerületi lakosok részére, ezáltal preventív módon törekszik jelen lenni, és az elesések számát, az abból adódó tartós egészségromlást elkerülni.

A program célja:

A programnak hármas célja van:

  • Az idős emberek elesési kockázatának csökkentése
  • Napi mobilitásuk segítése
  • A mozgást segítő eszközök elfogadásának megkönnyítése
  • A program működésétől azt reméljük, hogy kevesebb idős ember fog elesni, és ebből kifolyólag sérülést szenvedni. Javulni fog az idős emberek mobilitása, hiszen az eszközök segítségével könnyebben eljutnak orvosi vizsgálatra, egészségügyi sétára. Továbbá a program résztvevői ingyenesen kipróbálhatják a mozgást segítő eszközöket, megtapasztalhatják azt a segítséget, amit ezek az eszközök nyújtanak, így elfogadóbbak lesznek, és a kölcsönzési időszak után tudnak felelős döntést hozni, hogy vásárolnak-e ilyen eszközt. 2024 év végén tájékoztató kisfilmeket is készítettünk a mozgást segítő eszközök helyes használatáról. A videók elérhetőségeit QR-kód segítségével minden eszközre felragasztottuk. Továbbá év végén a szolgáltatást új elemmel is bővítettük, mégpedig azzal, hogy az idősek adományozhatnak is eszközöket a Segítő Kezek részére. Az adományokat bevonjuk a szolgáltatásba, így folyamatosan tudjuk bővíteni az eszközállományt. Jelenleg már több mint 100 000 Ft értékben kaptunk ilyen eszközöket.

Lassan egy éve működik ez a szolgáltatás. Jelenleg 83 fő kölcsönzött már eszközöket. Nagyon jók a visszajelzések, ezért 2025 februárjában kérdőív segítségével vizsgáltuk az idősek tapasztalatait, a kitűzött célok teljesülését. Ez a kérdőív még kiértékelés alatt van.

Szerintem minden kiegészítő szolgáltatás sikerének titka a csapatmunka. Persze számít a jó kezdeményezés is, de kell egy jó ügyvezetés és egy jó szakmai stáb, akik sikerre viszik a programokat és szolgáltatásokat. A Segítő Kezeknél ezek a feltételek adottak.

Kedves Gergely, amellett, hogy szakmai vezető, memória torna csoportfoglalkozást is tart. Mi ennek a programnak a lényege, és mennyire hatékony?

Annak a feltétele, hogy valaki a saját otthonában tudjon idősödni, vagyis minél később kelljen igénybe vennie intézményi ellátást, az egyik meghatározó feltétele, hogy önállóságát minél tovább megőrizze. Az önállóságunk akkor teljes, ha szellemi frissességünk megmarad, döntéseinket mi magunk vagyunk képesek meghozni. Ez a felismerés volt az elindítója annak, hogy olyan csoportfoglalkozást hoztam létre, mely Magyarországon egyedi az idősellátásban.

2018-ban az akkori Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézetnél dolgoztam, mint tananyagfejlesztő, így megvolt a módszertani alapom arra, hogy a csoportfoglalkozás tematikáját és feladatait létrehozzam.

A memória torna csoportfoglalkozás 5 alkalomból áll.

  • Az első alkalom egy előadás. Célja, hogy az érdeklődők megismerkedhessenek a memória tornával, az azt támogató életvitellel, a jó szokásokkal. Fontos, hogy tudják, mi változik meg a nyugdíjas korban, és ők mit tehetnek.
  • A második alkalom témája a számok megjegyzése. Játékos feladatok és maga a memorizálási technika bemutatása.
  • A harmadik alkalom úgynevezett neurotorna. Ekkor az érzékszervek stimulálása és az agy–ideg kapcsolatok erősítése a cél. A résztvevők megismerhetik az otthon végezhető neurotorna-feladatokat is.
  • A negyedik alkalom a listák megjegyzése. Hogyan lehet könnyen megjegyezni a hosszú listákat is, és miért hasznos ez a szellemi frissesség megőrzése céljából.
  •  
  • Az ötödik alkalom a figyelem és a koncentrációs képesség fejlesztéséről szól. Bemutatom, milyen gyakorlatok segítik a fókusz fejlesztését. De szó lesz a nevek megjegyzésének technikáiról, és az elveszett szemüveg vagy kulcscsomó rejtélyéről is.
  • Minden alkalom kapcsán csoportdinamikai cél, hogy a résztvevők jól érezzék magukat, valamint olyan tudással gyarapodjanak, melyet a hétköznapok során is tudnak használni. A csoportfoglalkozás kifejezetten az idős korosztály igényeire van szabva, nekik és róluk szól. A feladatok játékosak, és mind azt segítik, hogy az aktív idősödés szemléletét minél hatékonyabban tudjam átadni a résztvevőknek.
  •  
  • Szerző: Dr. Jászberényi József főiskolai tanár, gerontológiai kutató, az Odaadó Támogató Szakértője
2025-06-13