Belépés Regisztráció

Engedd le a vállad…


Engedd le a vállad…

Közeledik az év utolsó időszaka. Beindul az év végi hajrá, tornyosulnak a teendők, gyarapodnak a „mit kell még elintézni” listák. Sokszor az ünnepi hangoldódás helyett a tömegben vásárlás, időre rohanás és a feszültség kapja a főszerepet. Ilyenkor, ha lehetne egy tanácsom, annyit mondanék: engedd le a vállad, és vegyél egy mély levegőt.

Gyakran a sok teendő miatt nem marad idő a mozgásra.

Még azok is, akik a különböző edzések, szabadidős sportfoglalkozások állandó tagjai szembesülnek azzal, hogy egyszerűen nincs idő, energia elmenni az órára. Persze pont aznap van a munkahelyi vacsora, az iskolai ünnepség, közbejön egy sürgős elintéznivaló vagy épp egy betegség. Ennek a hatása érezhető is, hiszen aki hozzá van szokva a rendszeres mozgáshoz, annak hiányában érezheti, hogy nehezebben alszik, feszültebb, nem érzi magát olyan energikusnak.

Ha nem tudjuk kioldani a felgyülemlett feszültségeket, a testünkben fognak nyomot hagyni.

Minden fizikai és érzelmi hatás nyomot hagy a testünkben, az izom-és kötőszövetben. Általában ilyenkor szokott történni, hogy „váratlanul beáll az ember nyaka”, lesérül, meghúzza magát, és azon gondolkodik: miért pont most, pont velem… Pedig ezek a sérülések nem véletlenül alakulnak ki, hanem mi magunk alapozunk meg nekik. Pontosan azzal, hogy nem figyelünk a testünkre, túlterheljük, és ehhez hozzáadódik még a kötőszövetben tárolt feszültség, aminek következtében a testünk nem fog tudni jól és rugalmasan működni, alkalmazkodni a környezet kihívásaihoz, magyarán lesérül.

A test mindig jelez, és mindig reagál arra, ami minket ér.

Tartós feszültség hatására megváltozik a szervezet működése. A testtartást illetően megemelkednek a vállak, megfeszülnek a nyak, vállöv, és az arc izmai is, a fej és vállak előre helyeződnek. Mivel sokszor észre sem vesszük, hajlamosak lehetünk benne ragadni ebben a testhelyzetben, ami elmerevíti a testet, akadályozza a vér- és nyirokkeringést, a szervezet optimális működését.

Mit tehetünk?

Amikor olyan helyzetben találjuk magunkat, álljunk meg egy pillanatra, és figyeljük meg a testérzeteket. Figyeljük meg, mennyivel több izmunk feszes, mint ami éppen adott pillanatban szükséges lenne. Például az autóban ülve a dugóban, mennyire feszes a váll, a nyak, az állkapocs területe vagy éppen a kéz, az ujj izmai. A boltban sorban állva mennyire feszesek a láb, a comb, a felsőtest izmai.  Mennyi sok felesleges feszültséget el lehet engedni.

Egy egyszerű gyakorlati segítség, ami bárhol, bármikor jó lehetőség a feszültség oldására:

Állj meg egy pillanatra, és figyeld meg a tested; érzel-e feszültséget, fájdalmat.Vegyél egy mély levegőt, és húzd fel mindkét vállad, szorítsd ökölbe a kezedet, a karokat hajlítsd be és szorítsd a törzsed mellé.Feszítsd meg a farizmokat, combodat, még a lábujjakat is bekarmolhatod (sőt, az arcizmokat is megfeszítheted), ha van rá lehetőség. Tartsd meg ezt a helyzetet pár másodpercig, majd kilégzésre lazítsd el minden izmodat.Most figyeld meg, hogy érzed magad!

Ez a gyakorlat akár 2-3 ismétléssel is végezhető otthon, munkahelyen, kisebb mozgással akár egy tömött bevásárlóközpontban is, autóban… Érdemes megállni egy pillanatra otthon is, amikor valami nincs meg, nem úgy sikerül, vagy épp egyszerűen úgy érzed, túl sok minden történik és túl sok a megoldani való. Engedd le a vállad, és vegyél egy mély levegőt! Hidd el, a test meghálálja!

Szerző: Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője

2024-12-05