Sokunkat felkavart, de a gyors és hatékony megoldás miatt egyszerre örömmel is töltött el, amikor olvastuk a 2024 nyári hírt: egy kaposvári boltban egy eladónő észrevette egy asszony családon belüli erőszakot jelző kézjelét, és így a hatóságok intézkedni tudtak agresszív partnerével szemben. Nem kevés emberrel beszélgettem, aki úgy értelmezte ezt a történetet, hogy ez a jel pusztán a lányokat-asszonyokat védi, miközben tudni kell, valójában ez egy általános érvényű jelzés.
A Kanadai Nők Alapítványa 2020. április 14-én tette közzé ezt a kézjelzést, amelynek hátterében az volt, hogy a COVID idején az egész világon, így Kanadában is megnőtt a családon belüli verbális és fizikai erőszakos cselekmények száma. Ezek áldozatai túlnyomórészt lányok-asszonyok, illetve gyermekek voltak, de sajnos tudni kell azt is, hogy rengeteg időst is ér a világban verbális és fizikai bántalmazás. Magyarországon az az évi párszáz eset (2017-ben például 737), amely az idősek fizikai bántalmazása kapcsán eljut az orvosi vagy rendőrségi szinthez, a jéghegy csúcsa, valójában a szakirodalom alapján minimum ennek legalább a háromszorosával kell számolni, azaz legszerényebb statisztikáink szerint is elmondhatjuk, hogy hazánkban minden nap legalább hat idős embert ér családon belüli fizikai bántalmazás, s egészen nyilvánvaló, hogy a verbális bántalmazások száma és aránya még nagyobb – minden erről szóló statisztika a világon a verbális/érzelmi bántalmazást helyezi az első helyre.
Szintén jellemző agressziós cselekedet az idősekkel szemben az elhanyagolás (neglect), ami azt jelenti, hogy az idős hozzátartozó magára marad, fizikailag, lelkileg, szellemileg részben vagy egészben magára hagyják, így egyre inkább képtelen lesz önmagát ellátni. Utóbbi esetre természetesen nem alkalmazható a kézjel, hiszen itt éppenséggel az ápolt már nem is találkozik ápolójával, de tudni kell, hogy mind a verbális mind a fizikai agressziós esetek kapcsán viszont nagyon is lehet alkalmazni a néma segélykiáltást, és azt is tudni kell, hogy ezt a világon nagyon sokan ismerik, sokkal többen annál, mint azt talán elsőre gondoljuk.
Mi is a jelzés lényege?
Nem kérdés, hogy a legjobb az lenne, hogy ha ezt a jelzést soha semmilyen körülmények között nem kellene alkalmaznunk, sőt: még csak nem is kellene látnunk ilyet. Fontos azonban ismernünk ezt a jelet, hiszen lehet, hogy éppen nekünk kell segítenünk ezt látva. Amennyiben valaki ilyen jelet ad nekünk, akár többször is egyértelműen, ne habozzunk segíteni neki, lehetséges, hogy az életét mentjük meg ezzel!
Amennyiben a környezetünkben jelzés nélkül látunk bármilyen korúval szembeni erőszakot, vagy éppen minket ért bántalmazás, létezik hazánkban egy telefonszolgálat is: 2024. május 1-től a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet működteti az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot (OKIT). Az OKIT feladata, hogy telefonos segítséget nyújtson a kapcsolati erőszak és az emberkereskedelem áldozatainak, és szükség esetén gondoskodjon az elhelyezésükről. A telefonszám (06 80 20 55 20) éjjel-nappal hívható, és a telefon végén jelentkező szakemberek akár azonnal is segítenek nekünk.
Szerző: Dr. Jászberényi József főiskolai tanár, gerontológiai kutató, az Odaadó Támogató Szakértője