Belépés Regisztráció

Valóban léteznek „szuperételek”? - Ezeket az ételeket érdemes beépíteni az étrendbe


Valóban léteznek „szuperételek”? - Ezeket az ételeket érdemes beépíteni az étrendbe

A „szuperétel” manapság elég divatos kifejezés. Nem egy kifejezett fogalom, hanem olyan nyersanyagokat nevezünk így, melyeknek bizonyos összetevői - a többi élelmiszerhez képest -  kiemelkedően jótékony hatással vannak az egészségre.

„A „szuperélelmiszer”-nek vagy „szuperétel”-nek nem létezik hivatalos meghatározása, általában olyan élelmiszerekről van szó, amelyek tápanyag-összetételük révén több egészségügyi előnyt nyújtanak más termékekhez képest.” /Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) - Táplálkozási Akadémia - 11. ÉVFOLYAM, 04. SZÁM – 2018. ÁPRILIS/

A legismertebb szuperételek:

Spirulina:
A spirulina egy mikroalga, mely rendkívül értékes tápanyagtartalommal rendelkezik. Kiemelkedően magas a fehérje tartalma, továbbá értékes aminosavakat, zsírsavakat, antioxidánsokat, enzimeket, ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz. A spirulina antioxidáns vegyületei semlegesítik a szabadgyököket, így képesek megelőzni a szervezetben kialakuló gyulladáskeltő folyamatokat.

Chia mag:
Igazán magas rosttartalommal rendelkezik és saját tömegének csaknem kétszeresét fel tudja szívni folyadék formájában, ezek által rendkívül jó hatást tud gyakorolni az emésztésre, béltisztító tulajdonsággal is rendelkezik. Antioxidáns tartalma révén immunerősítő.

Goji bogyó:
Magas vitamintartalom: C-, A-, B1-, B2-, B6- és E-vitamin. Rendkívül sok ásványi anyagot, nyomelemet és antioxidánst, omega-3- és omega-6 zsírsavakat tartalmaz. Jótékony hatással van a szív-érrendszerre, képes csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet. Segíti az emésztést és támogatja az idegrendszer működését.

Avokádó:
Kiemelkedően magas egyszeresen telítetlen zsírsavtartalma, ezáltal csökkentheti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, többek között a K-, E-, B-vitaminokat és folsavat.

Lazac:
Remek fehérjeforrás, bővelkedik omega-3 és omega-6 zsírsavakban, alacsony a kalóriatartalma, így diétás étrendbe is beilleszthető. Szelén is megtalálható benne nagyobb mennyiségben, melynek rendszeres bevitele képes csökkenteni az ízületi gyulladások kialakulásának kockázatát és fontos szerepet játszik többféle ráktípus (például végbélrák) megelőzésében, továbbá a pajzsmirigy egészséges működését is támogatja.

Quinoa:
Teljes értékű fehérjeforrás, ásványianyag-tartalma hozzájárulhat a magas vérnyomás megelőzéséhez, csökkenti a rák kialakulásának kockázatát. Tartalmaz C-vitamint, mely az immunrendszert erősíti, E-vitamint, ami a bőr egészségéért felel és B-vitamint, ami az idegrendszer megfelelő működését támogatja.

Gránátalma:
C- és K-vitaminokat, magnéziumot és káliumot tartalmaz. Természetes immunvédő és vírusölő hatással rendelkezik, hozzájárulhat az ideális vércukorszint megtartásához és a szív védelméhez.

Kókusz:
A kókuszolaj közepes láncú (MCT) zsírsavakat tartalmaz. Ezeket a zsírsavakat a szervezet könnyebben feldolgozza, nem rakódik le a szervezetben zsírok formájában, a máj közvetlenül fel tudja használni őket. A kókuszolaj és a kókuszzsír nagy mennyiségben tartalmaz laurinsavat, kaprilsavat, kaprinsavat és mirisztinsavat, melyek vizsgálatokban hatékonynak bizonyultak a vírusokkal szemben.

Kakaó:
Gazdag polifenolokban, segít megelőzni a szívinfarktust, a stroke-ot, a demenciát és számos rákos megbetegedést. Vitaminokban (Folsav, B2-, B3-, B5-, B6- vitamin) és ásványi anyagokban (Kalcium, Réz, Vas, Magnézium, Mangán, Foszfor, Szelén, Cink) is bővelkedik.

Gyömbér:
Természetes olajtartalma adja különleges ízét, egészen pontosan a gingerol, ami a gyömbér legfontosabb bioaktív összetevője. Gyulladáscsökkentő hatással bír, képes szabályozni a vércukorszintet.

Hazánkban megtalálható szuperételek:

Pisztráng:
Omega-3-zsírsavtartalma körülbelül 0,7 g/100 g. Az omega-3 zsírsav a szív-érrendszer védelmében játszik kiemelkedő szerepet.

Lenmag:
Szintén magas omega-3 (22,813 g/100g) és omega-6 (5,903 g/100g) zsírsav tartalommal rendelkezik, igen kiemelkedő az élelmirost-tartalma is (25,3 g/100 g). A vérnyomás és a vércukorszint kordában tartásában segíthet. A lenmag ezeken kívül tartalmaz egy lignán nevű fitoösztrogént, melynek rendkívül fontos szerepe van a mellrák megelőzésében.

Csipkebogyó:
Antioxidáns- és C-vitamin-, továbbá kvercetin tartalma aktívan részt vesz a daganatellenes folyamatokban. Likopintartalma is kemopreventív hatású.

Homoktövis:
Ugyancsak jelentős antioxidáns és C-vitamin forrás, az egyik legjobb immunerősítő hatású bogyó. Szabadgyök-kötő, gyulladásellenes hatása képes gátolni az allergiás folyamatokért felelős hisztamin felszabadulását. 

Aszaltszilva:
Remek rostforrás (7,1 g/100 g). Az aszalásnak köszönhetően fitonutriens tartalma koncentrálódik. A fitonutriensek így fokozottan képesek kifejteni daganat-preventív hatásukat. Antioxidáns kapacitása (ORAC-indexe (Oxygen Radical Absorbance Capacity)) magasan kiemelkedik a többi gyümölcs közül.

Kékszőlő:
A kékszőlőben található növényi hatóanyag, a rezveratrol, a bélflóra egészségében és a gyulladásos folyamatok csökkentésében is fontos szerepet játszik.

Szerző: Bodó Katalin dietetikus, az Odaadó Támogató Szakértője

Felhasznált irodalom: 

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) - Táplálkozási Akadémia - 11. ÉVFOLYAM, 04. SZÁM – 2018. ÁPRILIS

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) - Táplálkozási Akadémia - 14. ÉVFOLYAM, 5. SZÁM – 2021. MÁJUS

2024-07-05