Sokan alig várják a nyaralást, hogy végre teljesen pihenő üzemmódba kapcsoljanak, mások az utazások alatt sem hanyagolják el a sportolást. Melyik a jó megoldás? Mire lenne igazából szüksége a testünknek?
A rendhagyó nyári időszak
A nyári időszakban gyakran megváltozik a napirend, sok foglalkozás szünetel vagy kisebb-hosszabb szünidőket tart ilyenkor. Sok olyan program van azonban, ami egész évben kínál lehetőséget a mozgásra. Hogy valaki a nyári hónapokban is aktív marad, vagy pihenő üzemmódba kapcsol, azt meghatározza az is, hogyan szeretné, tudja beosztani az idejét, milyen sportággal foglalkozik és az hogyan végezhető az év ezen szakaszában. Sokan minden nap tartják a megszokott rutint, mások örülnek egy kis szünetnek.
De mi tenne jót a testünknek?
A mozgatószervrendszerünk és az egészségünk megőrzése, fejlesztése szempontjából az lenne a legjobb, ha folyamatosan mozgásban maradnánk, változatosan és harmonikusan terhelnénk a testünket. Hiszen az izmok, ízületek egészségét csak így tudjuk megőrizni. Tehát a nyaralás alatt is jó, ha aktívak tudunk maradni.
Persze mindig jólesik és szükség is van a pihenőnapokra, de a hosszabb ideig tartó inaktivitás negatívan hathat az addig megszerzett képességekre.
A pihenés és a regeneráció viszont épp olyan fontos testi és mentális szempontból, mint a rendszeres és változatos mozgás. A kettő egyensúlyát, harmóniáját kell megtalálnunk.
Aktív vagy passzív pihenés – mindkettőre szükség van
Hogy milyen kikapcsolódást választunk, jó esetben az aktuális állapotunkhoz, saját testi és lelki szükségleteinkhez mérten választjuk.
A passzív pihenés nagyon jól oldja a testi és lelki feszültségeket, fejleszti a szellemi képességeket, kikapcsol, feltölt, ami lehet például egy jó könyv olvasása vagy családi társasjátékozás, de ide tartozhat például a rajzolás, fényképezés is.
Az aktív pihenés során olyan alacsony megterheléssel járó szabadidős tevékenységek tölthetnek fel, mint például a természetjárás, biciklizés, evezés, úszás…
Mozgásformák a nyaralás alatt
A fent említett tevékenységek mind segíthetnek abban, hogy a nyári időszakban is mozgásban maradjunk. Természetesen a nyaralás alatt az aktuális helyzet, úti cél fogja meghatározni a lehetőségeket. Vegyünk sorra néhányat a leggyakoribbak közül.
Amit bárhol, bármikor végezhetünk: a sétálás.
Az adott országot, várost nagyon jó felfedezni kellemes séták alatt. De ha lehet, ne csak a lépésszámok elérésére törekedjünk, hanem arra is, hogy lendületesen sétáljunk, szabadon mozgó karokkal, táskák nélkül, hogy valóban minőségi mozgást érjünk el.
Bármilyen helyszínen töltjük a szabadidőt, biztosan találunk egy kellemes parkot, partszakaszt, ahol saját kedvünkre valóban átmozgathatjuk magunkat a friss levegőn, akár a megtanult és jól bevált kedvenc gyakorlatainkkal, vagy ha online mozgásprogramban vesz részt valaki, a lehetőségek tárháza szinte végtelen.
A nagyobb komplexumokban gyakran találhatóak konditermek, bérelhetők különböző sportolásra alkalmas eszközök, de népszerű a vízi aerobik, vagy vízi zumba is – hogy a mostanában legnépszerűbbeket említsem. Ha van lehetőség rá, érdemes minél több programon részt venni, hátha épp ott találja meg valaki azt a mozgásformát, amit addig keresett.
A helyi adottságoktól függően nagyszerű kikapcsolódás és nem mellesleg hatékony tréning lehet akár az úszás, biciklizés, vízi biciklizés, evezés… Ha viszont olyan mozgásformát választunk, amit addig nem végeztünk, mindenképpen óvatosabban vágjunk bele, elkerülve ezzel az esetleges túlterhelést, sérülést.
Összegezve tehát az aktuális állapotunkat, testünk jelzéseire hallgatva fontos, hogy teremtsünk időt a pihenésre, de hosszú távon a rendszeres mozgás segít az egészség megőrzésében, fejlesztésében. Az új környezet, új inger sokszor lendületet ad, másképpen tölt fel, amit érdemes megtapasztalni egy-egy utazás során is.
Szerző: Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője