Kánikula alatt az idősebbeknek különösen fontos odafigyelniük a táplálkozásra és a folyadékfogyasztásra, mivel az ő szervezetük érzékenyebben reagál a hőmérséklet-változásokra és a kiszáradásra.
Az idősebb szervezetben hamarabb alakul ki a dehidratáció. Ennek egyik oka a csökkent folyadékfogyasztás - például feledékenység miatt -, másrészt idős korban a szomjúságérzet is jelentősen csökkenhet. Fontos a rendszeres vízivás, akkor is, ha nem érezzük magukat szomjasnak, ugyanis a szomjúság érzése már a kialakult dehidratációról árulkodik. A naponta javasolt megfelelő folyadékmennyiség nagyjából 2-2,5 liter, a nap folyamán egyenletesen elosztva, de kánikula esetén még ennél is több vizet érdemes meginni.
A vízen kívül egyes levek és ételek is hozzájárulhatnak a szervezet megfelelő hidratáltságának fenntartásához: teák édesítés nélkül, préslevek, gyümölcslevek (hozzáadott cukor nélkül), levesek, főzelékek.
A gyümölcsök és zöldségek magas víztartalmuk és kiemelkedő vitamin-, és ásványi anyag tartalmuk miatt rendkívül jó választásnak bizonyulnak a forró napokon. Többek között saláták, gyümölcssaláták, kompótok, levesek, főzelékek formájában fogyaszthatjuk őket.
Ajánlott kerülni a nehéz és zsíros ételeket, amelyek megterhelik az emésztőrendszert. Válasszunk ezek helyett könnyen emészthető ételeket, mint például a grillezett zöldségek, sovány húsok, halak, rakott zöldségek, tésztasaláták. Kisétkezésekre tejtermékeket: natúr joghurt, kefir, túró, zöldfűszeres vajkrém, illetve egyéb kenyérfeltéteket: zöldségkrémek, tojáskrém, tonhalkrém, ezeket fogyaszthatjuk Korpovit keksszel, rozskenyérrel, Abonettel.
Fontos a rendszeres étkezés, napi 3-5-ször: reggeli-ebéd-vacsora, esetleg tízórai-uzsonna. Érdemes kisebb adagokat fogyasztani, ez hasznos lehet azoknak, akiknek a nagy melegben nincs étvágyuk. Az ételek hűtése is segíthet meghozni az étvágyat, akár hűtőbe, akár mélyhűtőbe is tehetjük ételeinket fogyasztás előtt. Hidegen is nagyon sok ételt kipróbálhatunk: gyümölcslevesek, kompótok, saláták, szendvicsek, sült húsok. Kiváló hideg desszertet készíthetünk házilag fagyasztott gyümölcsök és natúr joghurt összekeverésével. A nagyon hideg ételeket mindig lassan fogyasszuk el, ne együk meg hirtelen, vigyázzunk a torkunk egészségére nyáron is!
A túlzott só-, alkohol- vagy koffeinfogyasztás mindegyike dehidratációt, vagyis vízhiányos állapotot idéz elő a szervezetben. Ha erre még a kánikula is rátesz egy lapáttal, akkor a kiszáradás kockázata igencsak magasra emelkedik. Só helyett zöldfűszerekkel próbáljuk meg az ételek természetes ízét erősíteni, kávé helyett pedig fogyasszunk teákat.
Délelőtt 11 és délután 16 óra között nem ajánlott a napon tartózkodni, a bőrünk védelme érdekében, arról nem is beszélve, hogy ez a nagy meleg akár hőgutát is okozhat. A testmozgást természetesen nem kell mellőznünk ebben az időszakban sem, azonban inkább a kora reggeli, vagy késő esti órákban induljunk el, minden estben vigyünk magunkkal egy palack vizet, és részesítsük előnyben a könnyedebb testmozgás fajtákat, például sétálás, kisebb kirándulások, úszás.
Szerző: Bodó Katalin dietetikus, az Odaadó Támogató Szakértője