A téli, de általában a vírusos időszakban gyakran az ember egyik megfázásból a másik influenzába kerül, vagy épp a családtagok között kering egy-egy kórokozó. A szervezet sokáig ki tud tartani, súlyosabb esetben viszont ágynak eshetünk, és felmerül a kérdés, hogyan befolyásolja ez a sportolási szokásokat, mire kell ezzel kapcsolatban a betegség és abból való felépülés során figyelni?
Lázas állapotban, szisztémás gyulladásos megbetegedések, fertőzések, komolyabb légzőszervi panaszok esetén tilos sportolni. Bár ilyenkor általános levertség és fáradtság jellemző, az ember hajlamos a végletekig kihasználni erőforrásait, pedig a szervezet a diszkomfort érzéssel, fájdalommal arra hívja fel a figyelmet, hogy itt az ideje pihenni. Az ágynyugalom, a pihenés kulcsfontosságú a gyógyulás folyamatában, hogy a szervezet meg tudjon küzdeni a kórokozókkal.
A gyógyulás következő fázisában, amikor az akut folyamatok lezajlottak, és a tünetek enyhülnek, a fokozatosságot kell szem előtt tartani. A fizikai aktivitást vagy edzésmunkát nem lehet ott folytatni, ahol a betegség előtt abbamaradt, mert a hirtelen túlterhelés akár szövődményeket is okozhat.Első körben egy laza, kellemes átmozgatást érdemes beiktatni – hosszabb betegség esetén akár fekvő helyzetben kezdve és onnan térni át az ülő, majd álló és helyeztváltoztató mozgásokhoz.
A légzőtorna szintén sokat tud segíteni a szervezet egészségi állapotának fejlesztésben, főleg légúti panaszok esetén, de segít a tüdő rendszeres átlélegeztetésben és a légzőizmok erősítésében, támogatja az optimális testtartást, a helyes mozgásmintákat.
A hideg levegőn végzett séta, mozgás szintén jó lehetőség az immunrendszer erősítésére. Ez egy olyan testmozgás, ami mindenki számára elérhető, bármikor végezhető. Lendületes séta közben egyszerre töltődik fel a test energiával és frissül fel az elme, oldódik a felgyülemlett feszültség – ami sok esetben különböző betegségek kialakulásának hátterében is állhat.
„A fizikai aktivitás ugyanis támogatja az immunfolyamatokat, gyorsítja a gyógyulást és enyhíti a sok fekvés miatti kellemetlen panaszokat.”
Végezetül néhány tanács, ami segítség lehet a szervezet szempontjából érzékenyebb időszakban:
Szabad levegőn végzett sportolást csakis arra alkalmas öltözetben végezzünk. Téli sportok esetén ez meleg, vízálló és a mozgás szabadságát biztosító ruházat.
Beltéri edzések során mindig szellőztessük át a termet a foglalkozások előtt és után.
A bemelegítés és levezetés ideje alatt hasznos lehet egy vékony pulóver, míg szó szerint bemelegszik a szervezet.
Mozgás közben a hideg téli időszakban javasolt nem egész óra alatt nyitva tartani az ablakot, inkább gyors szellőztetéseket, levegőcseréket célszerű beiktatni.
Az edzés végi levezetésnél ajánlott becsukni az ablakokat, még ha az adott pillanatban jól is esik a hideg levegő - ez megtévesztő lehet egy magasabb intenzitású edzéstevékenység után.
Haza indulás előtt mindig váltsunk cipőt és zoknit, vegyünk fel száraz öltözet, sapkát, csökkentve ezzel a megfázás lehetőségét.
Ha észrevesszük, hogy mikor lenne szükségünk egy kis pihenésre, akkor sok esetben időben tud töltekezni a szervezet, megőrizve az egészségét. Ha mégis elhatalmasodik a betegség, akkor adjunk időt a testnek a gyógyulásra, de ne felejtsük el a mozgás gyógyító erejét és helyét a felépülés folyamatában.
Szerző: Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője