Belépés Regisztráció

Mikor és hogyan használjuk a kineziológiai tapaszt?


Mikor és hogyan használjuk a kineziológiai tapaszt?

Kezdetben a kineziológiai tapaszt (más nevén kinesio-tape) sportolókon láthattuk, mára pedig széles körben elterjedt a hétköznapi használatban is. Könnyen elérhető, több áruházban beszerezhető, számos jótékony hatása ismert, de tudjuk-e valóban jól használni? Hogyan működik, mikor és miben tud segíteni?

Mi is pontosan a kinesio-tape?

A kinesio-tape egy vékony, rugalmas pamutszalag, olyan, mint egy második bőrréteg. Hatóanyag nincs benne, jótékony hatásait a felhelyezési technikával éri el, illetve azáltal a mozgás által, amit a viselője végez a felhelyezés után.

Összetétele pamut, elasztán és akril ragasztó, ezek biztosítják a szalag rugalmasságát, nyújthatóságát és a megfelelő szellőzést.

A kinesio-tape nagy segítségünkre lehet mozgásszervi problémák, váll, nyak és hátfájdalmak esetén vagy húzódások, túlterhelések, ödémák enyhítésében. Mindezek mellett segíthet a testérzékelés fejlesztésében is, illetve az ízületek stabilizálásában és korrekciójában.

Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a megfelelő hatás eléréséhez helyes ragasztási technika alkalmazására van szükség, és a hatásmechanizmusa mellett célzott terápiára is a teljes gyógyulás érdekében.

A kinesio-tape eredete

Ezt a szuper eszközt Kenzo Kase japán orvos találta fel. Kezdetben sportolók használták a sérülések kezelésében és a teljesítmény javítása érdekében.

A kinesio tape fő célja az volt, hogy kiváltsa a merev rögzítést, mert az sok szempontból lassítja a szervezet gyógyulási folyamatait. Többek közt akadályozza a vér– és nyirokkeringést, ami a szövetek tápanyagellátásában és a regeneráció során nélkülözhetetlen.

Mindezek mellett mozgás hiányában csökken az izomtömeg, a mobiltás, és sérülhetnek a mozgásminták. Ha a testünk nincs mozgásban, letapadások jöhetnek létre az egyes kötőszöveti rétegek közt.

Nézzük meg röviden, hogyan fejti ki hatását a kinesio-tape.

Segít a fájdalom csillapításában. Ennek a mechanizmusnak a hátterében az úgynevezett „lifting”-hatás áll. Ez azt jelenti, hogy jól felhelyezve a tape elemeli a bőrt, aminek köszönhetően nő a tér a bőr alatti kötőszövetben és csökken a nyomás a szövetekben (a fájdalmat érzékelő receptorokon), könnyebben tud működni a vér-és nyirokkeringés.

Ennek hatására a természetes és szükséges gyulladásos folyamatok is felgyorsulnak, tehát gyorsabb lesz a regenerációs is.

Emellett a tape mechanikusan ingerli azokat az érzékelő sejteket, amelyek a fájdalmat nem közvetítik. (Ez áll annak a hátterében is, ha beütjük a könyökünket, automatikusan megfogjuk és dörzsöljük.)

Említettem már, hogy a tape olyan, mint egy második bőrréteg. Ezt a lehetőséget használjuk egy ízület stabilizálásánál, hiszen nagyobb erővel tudja azt megtartani. Minden ízület esetén más felhelyezési technikára van szükség az adott anatómiai viszonyoknak megfelelően.

A testtudat javításában is szerepet kap a kinesio-tape, ugyanis hatásmechanizmusával segít abban, hogy a kötőszövetben áramló ingerek továbbítása könnyebben és gyorsabban mehessen végbe. Ez segít az ízületi helyzetérzékelésben, ami idősebb embereknél a hétköznapok során is fontos lehet (pl. jobban érezze a talp- és láb izmait), de sportolóknál is segíti a teljesítmény fokozását.

Valóban számít a színe?

Többféle színben elérhető a tapasz, ezek használatáról viszont eltérnek a vélemények. Az egyik irányzat a színterápia elve szerint ragaszt, a másik nem veszi ezt figyelembe. Személyes véleményem és tapasztalatom az, hogy akut gyulladásnál előnyben lehet részesíteni a hideg vagy semleges színeket, de pont ennyire meghatározó az is, ki mit visel magán szívesen.

Mikor nem szabad használni?

Vannak olyan esetek, amikor kontraindikált a tape használata. Ilyen eset a sérült bőrfelület, kiálló anyajegy, gyulladt visszér, lázas betegség, autoimmun – vagy szisztémás betegségek, trombózisveszély, daganatos megbetegedés (5 éven belül), várandósság első három hónapjában a derék és a has területe, illetve, ha nincsen pontos diagnózis.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy szakember helyezze fel a kinesio-tape-et!

A bevezetőben említettem, hogy több áruházban is elérhetők különböző kineziológiai tapaszok, azonban egyáltalán nem mindegy, milyen minőségűt használunk, ismerjük-e a pontos problémát, és arra helyes technikával tudjuk-e felragasztani. A hatékony kezelés érdekében célszerű szakembert felkeresni, és ha olyan a ragasztás, amit adott esetben terápiás jelleggel hosszabb távon kell alkalmazni, sokszor a páciens azt megtanulva otthon magának is fel tudja helyezni, ha elérhető testrészen van.

Meddig legyen fent?

A tape általában 5 napig maradhat fent, ezután a ragasztó engedni fog, és még ha nem is látható, elválhat a bőrtől, ami huzamosabb idő után irritációt okozhat. Ha terápiás jelleggel kell ragasztani, akkor hat hét után érdemes egy hét szünetet hagyni.

A tape egy fantasztikus kiegészítő technika

A kinesio-tape óriási segítséget tud tehát adni a mozgásszervi problémák esetén, lazítja az izmot és azt körülölelő kötőszövetet, stabilizálja az ízületet, segíti a vér-és nyirokkeringést, a testérzékelést. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem szabad önmagában ettől várnunk a megoldást, hanem aktív mozgásterápiával ötvözve javasolt alkalmazni.

Szerző: Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője

2024-11-04