Belépés Regisztráció

Így készítsük fel kertünket a télre


Így készítsük fel kertünket a télre

Ahogy a hőmérséklet csökken és a nappalok egyre rövidebbek lesznek, a kertészek számára is elérkezik a télre való felkészülés ideje. November hónapja különösen fontos a kert életében, hiszen ekkor alapozhatjuk meg növényeink biztonságos pihenését, valamint a jövő évi virágzást és termést. Lássuk, milyen munkák várnak ránk a kertben novemberben!

1. Lomb- és törmelék takarítás

A lehullott leveleket és egyéb növényi törmelékeket rendszeresen el kell távolítani a gyepről és az ágyásokból. A nedves, rothadó lomb ugyanis betegségek és gombás fertőzések melegágya lehet, amelyek később átterjedhetnek a növényekre. A leveleket komposztálhatjuk is, így természetes tápanyagot állíthatunk elő, amelyet tavasszal visszajuttathatunk a talajba.

2. Évelők visszavágása és takarása

Az évelő növényeket, amelyek a tél folyamán visszahúzódnak, vissza kell vágni. Ezzel nemcsak rendezettebbé tesszük a kertet, de megakadályozzuk a betegségek terjedését is. A fagyérzékeny növényeket (például a rózsákat) különösen fontos védeni: szalmával, fenyőágakkal vagy speciális növénytakaró anyagokkal érdemes letakarni őket, hogy a hideg időben is biztonságban legyenek.

3. Gyepgondozás

November elején még fontos a gyep utolsó nyírása, ha az időjárás engedi. A hosszú fű ugyanis hajlamosabb a rothadásra, különösen a téli nedves hónapokban. Továbbá, érdemes a talajhoz nitrogénszegény trágyát is adni, amely segít a gyepet erősíteni a következő évre. A levelek eltakarítása a gyepről különösen fontos, mivel azok alatt a fű könnyen befülledhet és megbetegedhet.

4. Fák és bokrok metszése

A lombhullató fákat és bokrokat novemberben meg lehet metszeni. Ezzel a művelettel eltávolítjuk az elhalt, beteg, illetve nem kívánt hajtásokat, amelyek a következő évben akadályozhatják a növény fejlődését. A gyümölcsfák esetében a metszés segíti a jobb terméshozamot, emellett a fák formáját is alakíthatjuk.

5. Hagymás növények ültetése

Ha tavasszal szeretnénk gyönyörködni a virágágyásban, most van itt az ideje a hagymás növények, például a tulipánok, jácintok és nárciszok ültetésének. A hagymákat körülbelül 10-15 cm mélyre érdemes ültetni, és figyeljünk rá, hogy a hagymák ne legyenek túl közel egymáshoz. A hideg talajban a hagymák gyökér fejlődése beindul, így készen állnak majd a tavaszi virágzásra.

6. Öntözés és kerti eszközök tárolása

A növényeknek novemberben kevesebb vízre van szükségük, ám száraz idő esetén mégis érdemes alkalmanként öntözni, különösen az örökzöldeket. Emellett fontos, hogy a kerti eszközöket megtisztítsuk és elrakjuk, hogy a következő szezonban újra használható állapotban legyenek. A locsolótömlőt érdemes leereszteni és fagymentes helyen tárolni, hogy a hideg idő ne tegyen kárt benne.

7. Madáretetés

A kertünkbe látogató madarak télen gyakran nehezen találnak élelmet, így egy madáretető kihelyezésével segíthetünk nekik. Érdemes napraforgómagot, kölest vagy apróbb magvakat tenni az etetőbe, és figyelni, hogy az rendszeresen fel legyen töltve.

Összefoglalás

Novemberben tehát számos tennivaló akad a kertben. A lomb összegyűjtésétől a gyep utolsó nyírásán át az évelők takarásáig és a fák metszéséig, minden munka hozzásegíti kertünket, hogy a tél folyamán nyugalomban pihenjen, és tavasszal újra virágba boruljon. Ne feledjük, hogy a megfelelő gondoskodás most bőséges termést és gyönyörű virágokat hozhat a következő szezonban.

2024-11-18