Számtalan mozgásprogram közül válogathatunk, ha formásodni szeretnénk vagy éppen erőt, állóképességet, hajlékonyságot fejleszteni. De mi a helyzet akkor, amikor kifejezetten az egyensúlyozás képességet kellene fejleszteni?
Az egyensúly és a mozgás
Az egyensúly egy összetett képesség, ami csak mozgással, szükség esetén speciális tornával fejleszthető. A legnagyobb nehézséget az szokta okozni, hogy amikor sérül ez a képesség, az emberek elkezdnek félni a mozgástól, mert félnek az elesésétől és annak következményeitől. Viszont az inaktivitás felgyorsítja a különböző képességek hanyatlását, akadályozza a testérzékelést. Az ördögi körből való kilépésben a mozgásfejlesztés a kulcs.
Hogyan hatnak a különböző mozgások az egyensúlyra?
Nagyon gyakran indirekt módon is fejlődik az egyensúly akár általános tornagyakorlatok végzésével, de segíthet ebben a rendszeres séta is vagy a mostanában egyre nagyobb sikernek örvendő nordic walking. Nézzük most meg, hogy egyes szenior mozgásprogramok hogyan segítenek az egyensúly fejlesztésében.
Tánc
A tánc az egyik legsokoldalúbban fejlesztő mozgásos tevékenység. Mivel a témában a szenior korosztály érintett leginkább, kiemelem a Szenior Örömtáncban rejlő lehetőségeket. Mindamellett, hogy biztonságos és kíméletes mozgás, koreográfiák tanulásával fejleszti a kognitív képességeket, nagyon jó hatással van az egyensúlyozási képességre is a folyamatos súlypontáthelyezésekkel, kíméletes fordulásokkal, tánclépésekkel. A változatos térformákban való táncolás pedig fejleszti a tér-irány koordinációt.
Torna
A tornagyakorlatok összességében fejlesztik a testtudatot, erőt, gyorsaságot, állóképességet, a szenior tornáknak viszont elengedhetetlen részét kell, hogy képezzék a különböző egyensúlyt fejlesztő gyakorlatok. Tehát az életkor előrehaladtával érdemes olyan felépítésű órát választani, ahol ez is részét képezi a foglalkozásnak a komplex fejlesztés érdekében.
Zumba Gold
A Zumba ma talán az egyik legismertebb fitnesz program, és ennek egyik ága a Zumba Gold, ami egy kíméletesebb, alacsonyabb intenzitású táncos fitnesz program. Ez egy olyan óra, ami igazi buli hangulatot eredményez és kifejezetten a szenior korúakra specializált (de ajánlott kismamáknak, sérülésből felépülőknek, kezdőknek vagy olyan egészségügyi problémával élőknek, akik a Zumba Fitness órán nem tudnak részt venni). Amellett, hogy a táncos fitnesz program általánosságban jótékonyan hat az egyensúlyozási képességre, ennek az órának a végén mindig van egy külön egyensúlyt fejlesztő koreografált mozgásanyaga.
Szenior Egyensúly Tréning
Vannak azok az esetek, amikor a különböző mozgásprogramok általános fejlesztő hatásai kevésnek bizonyulnak, vagy éppen hiába tudjuk, hogy például a tánc mennyi jó hatással bír, nem mindenki szeret táncolni. Éppen ezért fejlesztettem ki a Szenior Egyensúly Tréning programot, ami mára az országban egyre több helyen elérhető.
Ezt a foglalkozást kifejezetten a szenior korosztály életkori sajátosságaira és az idősoktatás alapelveire építettem.
Az óra alacsony intenzitású, felépítésében kiemelkedő figyelmet kapnak a kondicionális, koordinációs, egyensúly és ízületi mozgékonyságot fejlesztő gyakorlatok különböző alátámasztási felületek bevonásával. A tréning célja ezeknek a mozgásoknak a megerősítése biztonságos és kontrollált körülmények között.
A program során különböző ritmusos és koordinációs gyakorlatsorokat is tanulnak a résztvevők, nagy hangsúlyt fektethetve a testtudatra, a tér-irány koordinációra, az összehangolt mozgásra, amiben nem utolsó sorban az agyi folyamatok fejlesztése is kiemelkedő figyelmet kap, így a memória, az információk előhívásának képessége is fejlődik.
A tréning tehát összességében a mozgás közbeni testtudatra épül; az izomérzékelés, a reakcióidő és a ritmusérzékelés képességére, amelyek a mozgássorok alapjait jelentik, segítve ezzel az egyensúly megtalálását a mindennapokban.
A tréning segítségével csökkenthető az elesés veszélye, javítható az egyensúlyérzék és biztonságosabbá, harmonikussá tehető a mindennapi mozgás. A program célja az is, hogy az emberi szervezet működését megismerve motivációt adjon az egész életen át tartó testi, lelki, szellemi egészség megőrzésére.
Szerző: Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője