Belépés Regisztráció

Figyelj a tested jelzéseire – Pontosan mit jelent?


Figyelj a tested jelzéseire – Pontosan mit jelent?

Szinte minden mozgásos program során elhangzik a foglalkozásvezetőktől, hogy „figyelj tested jelzéseire, annak megfelelően végezd a gyakorlatot”, de pontosan mit is jelent ez? Hogyan érzékeljük a testünket? Mit tehetünk azért, hogy valóban meghalljuk a testünk jelzéseit és tudatosan használjuk?

Mit jelent a testtudat?

Ez a képesség teszi lehetővé azt, hogy egészen egyszerűen fogalmazva akár csukott szemmel is meg tudjuk érinteni a kezünkkel a vállunkat, orrunkat. Pontosan tudjuk hol és hogyan helyezkedünk el a térben, milyen mozgásokat végzünk, milyen kapcsolatban állunk a minket körülvevő világgal, milyen erők hatnak ránk, és ezekhez hogyan alkalmazkodunk. 

Ez tulajdonképpen egy tudatalatti képesség, ami tudatosan fejleszthető.

A mozgásérzékelés (más néven kinesztézis) tulajdonképpen azoknak az információknak az érzékelését és feldolgozását jelenti, amelyeket az izmok és azt körül ölelő izompólya, ízületi tokok, szalagok feszüléséből és ellazulásából kapunk – ezt nevezzük kinesztetikus differenciáló képességnek. Ez segít abban, hogy a különböző testtartások és mozgások végrehajtása pontos, könnyed és energiahatékony legyen.

Ami ebben segít: a receptorok

A receptorok speciális érzékelő sejtek, melyek feladata a szervezet belső környezetéből és a külvilágból érkező ingerek fogadása és azok ingerületté alakítása. Ezek a receptor sejtek továbbítják az információt a velük kapcsolatban álló idegsejteknek.

Vannak az ízek, szagok, fény, hőmérséklet, de a fájdalom, testhelyzet érzékelésére alkalmas receptor sejtek is. Témánk szempontjából most az utóbbiak fontosak.

Jól ÉRZED magad?

A magyar nyelvben ennek tükrében nagyon kifejező a “Hogyan érzed magad?”, “Jól érzed magad?” mondat. Hogy valóban érzékeljük-e azt, hogy milyen állapotban vagyunk testileg, lelkileg. A mozgatószervrendszert központba helyezve milyen állapotban vannak az izmaink, ízületeink, jelez-e a testünk akár fájdalmat, és ha igen, azt hogyan éljük meg?

Három fogalmat szeretnék az érzékeléssel kapcsolatban most kiemelni.

Az exterocepcio jelenti azt, ahogy a testünket érő külső ingereket érzékeljük. Például a bőrön keresztül érezzük a tapintást, a hideg, meleg hatását. 

Az interocepcio jelenti a belső ingerek érzékelését. Például a belső szervek érzékelése, ide tartozik többek között a belek mozgása is. 

A propriocepcio pedig a saját test érzékelése a térben. Például, hogy milyen a testtartásunk, a mozgásunk, a testtudatunk.

Itt a legfontosabb szerepe a tapintást és a nyomást érzékelő receptoroknak és az izmokban, izmot körülölelő izompólyában található receptoroknak van, melyek a testtartás szabályozásában és a testhelyzet érzékelésében segítenek. 

Ezek az érzékelők, amelyek ott vannak az izmokban, inakban, az ízület tokjában, illetve szalagokban, biztosítják az izmok hosszának, az ízületek helyzetének állandóságát. Folyamatosan üzenetet küldenek az agynak aktuális állapotunkról, így tudjuk megőrizni testi épségünket például egy megbotlásnál, csúszásveszélynél.

Az érző-mozgató rendszer emlékezetvesztése

Ennek a témának a későbbiekben egy külön cikket szánok, most röviden viszont fontosnak tartom megemlíteni azt képességünket, amivel érzékelünk és reagálunk a testünket ért ingerekre és azokra mozgásost választ adunk. Ez a rendszer viszont károsodhat például inaktivitás, sérülés hatására is, ekkor az érző-mozgató rendszer nem tud megfelelően, összehangoltan működni. Ezért lehet az is, hogy valaki nincs tudatában a rossz testtartásának vagy helytelen mozgásmintájának, és ezt újra lehet és kell is hangolni.

Figyelj a tested jelzéseire

Kedves Olvasó! Kérlek, állj meg most egy pillanatra és be is csukhatod a szemed, ha jólesik. Vegyél néhány mély levegőt, és csak várj. Figyeld meg, hogyan veszed a levegőt: lassan, gyorsan, orron vagy szájon keresztül, emelkedik-e a vállad? Figyelj arra, mit érzel a talpadban, hol és milyen mértékben nyomódik a lábad a talajba: inkább a jobb vagy a bal lábadon érzel nagyobb súlyt? A lábujjak vagy a sarkak környékén, külső vagy belső talpélen? Érzel- e feszességet a láb izmaiban, térd környékén, a farizmokban, törzsben, váll, nyak területén? Jelez-e valahol fájdalmat a tested?

Majd igyekezz orron keresztül, lassan és halkan venni a levegőt, a vállak megemelkedése nélkül. Helyezd középre a testsúlyt a két talpadon, lazítsd el a láb- és farizmokat, engedd le a vállad, lazítsd el a nyakad, és finoman nyújtózz felfelé fejtetővel, mintha néhány héliumos lufi emelne kicsit felfelé. Figyeld meg, mennyivel kevesebb feszültség van most a testedben, és minél többször emlékeztesd magad erre a nap folyamán. 

Ha pedig a tested valahol fájdalmat jelez, figyelj rá, és tudd, van megoldás. 

A mozgatószervrendszeri problémák megoldására legjobb gyógyszer a helyes testhasználat és a mozgás. 

Szerző: Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője

2024-11-22