Belépés Regisztráció

Az igazi példaképek: Jesus Trejo, az idős szüleit gondozó standup-komikus


Az igazi példaképek: Jesus Trejo, az idős szüleit gondozó standup-komikus

A közösségi oldalak és a kereskedelmi televíziók tele vannak sztárokkal és celebekkel. A sztárok kétségkívüli erénye, hogy ők valamiben tényleg igazán kiemelkedőek, s ha szerencsénk van, éppen azzal kerülnek elénk: az énekesek jól énekelnek, a sportolók kiemelkedő eredményeket produkálnak, a színészek remekül játszanak egy-egy szappanoperában. A celebek viszont attól ismertek, hogy ismertek: nekik nincs semmilyen kiemelkedő tulajdonságuk, amely őket az átlag fölé emelné. E két csoporton túl vannak a példaképek: azok az emberek, akik nemcsak képességeikkel, hanem erkölcsi szempontból is kiemelkedőek. Ezek száma sokkal csekélyebb a celebekénél, de még a sztároknál is, nekünk azonban sokkal fontosabbak. Ilyen példakép az az amerikai fiatalember, aki 1986-ban született, az Egyesült Államokban, s most humoristaként keresi a kenyerét.

Jesus Trejo Long Beach-ben született, mexikói bevándorló szülei kései gyermekeként, akik mindent megadtak egyetlen fiuknak. Jesus ezzel a szülői háttérrel nagyon jó tanuló volt, majd egyetemi marketing végzettséget szerzett, de szerető szülei támogatták őt amatőr színészi és standupos szerepléseiben is, amelyeket sokszor végzett idősek és elesettek között is, jótékonysági alapon. Aztán 2017-ben „robbant a bomba”: előbb édesanyjánál, Adelaidánál diagnosztizáltak agyi rákos elváltozást, súlyos cukorbetegséggel karöltve, majd édesapjánál, Antoniónál második stádiumú vastagbélrákot. Jesus azóta – további 48 millió amerikaihoz hasonlóan, akik mindenféle szakképzettség nélkül ápolják beteg családtagjaikat – folyamatosan gondozza édesapját, és pár évvel ezelőttig édesanyját is ápolta, aki ma már nincs közöttünk, 2023-ban hunyt el. Odaadó szolgálatára a legnagyobb, negyvenmillió tagot számláló amerikai nyugdíjas-szervezet, az AARP is felfigyelt, és 2018-ban egy filmet mutatott be róla (Care to Laugh), amelyben egy éven át követték az ápolót és a művészt – az erkölcsi példát, bemutatván a feszes mindennapokat, amikor a betegek kapcsán minden kis javulásnak örülni kell. Azóta az AARP számos fontos rendezvényén vesz részt, konferenciákon, workshopokon, előadásokon beszél az ápolás legfontosabb lelki szabályairól és tényezőiről – széles körben ismertté téve a legalapvetőbb gondozási feladatokat.

Jesus Trejo filmjeiben (pl. a 2020-as Stay at home, Son-ban), előadásaiban és egyéb megszólalásaiban mindig elmondja: az ápolónak nemcsak szakszerűnek és pontosnak kell lennie, hanem egyenrangú félként kell tekintenie ápoltjára, és nagyon fontos az is, hogy az ápolónak legyen humora, egy kellemes, feszültség- és stresszmentes, oldott hangulatot adjon a betegnek, azaz ne a betegség és a fájdalom körül forogjon minden pillanat.

Az odaadó és gondos ápolás következtében a szülei még inkább imádták őt, mint gyermeküket és imádták őt, mint ápolójukat is, s többször elmondták, nem is igényelnének kedvesebb és szakszerűbb gondozót fiuknál. Közben pedig – részben a dokumentumfilm hatására is – megindult standup-karrierje is, egyre több helyre hívták és hívják őt, és egyre nagyobb a sikere is.

Fontos megértenünk: igen nagy az esélyünk arra, hogy életünk során legalább egyszer, hosszabb ideig ápoltakká vagy ápolókká válunk. Ilyenkor nagyon fontosak a pozitív erkölcsi példák, azok az emberek, akik erőt adnak ehhez a nehéz, mindennapos, felelősségteljes munkához. Jesus Trejo ilyen példakép lehet a számunkra.

Szerző: Dr. Jászberényi József főiskolai tanár, gerontológiai kutató, az Odaadó Támogató Szakértője

2024-08-17