Az egészséges idősödésnek nem természetes velejárója a betegségek kialakulása. Habár idős korban a szervezet vitalitása némileg csökken, lelassul az egyes szervek működése és kevésbé aktív a sejtek megújulása, mindezek ellenére vannak olyan meghatározó életmódbeli tényezők, amelyekkel lényegesen megnövelhetjük az egészségben eltöltött életévek számát.
„Az vagy, amit megeszel” – mondta Hippokratész, több mint 2000 éve, és ez valóban igaz, szervezetünk meghálálja, ha odafigyelünk étrendünkre. A táplálkozás mellett szintén elengedhetetlen a fizikai aktivitás mindennapos megléte, bármilyen kedvünkre való sport formájában, de már egy sétával is nagyon sokat tudunk tenni egészségünkért. További fontos életmódbeli tényezők még a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, valamint a lelki egészséget megőrző tevékenységek beillesztése a napi rutinba.
Magyarországon a 65. életévüket betöltöttek körében a leggyakoribb betegség a magas vérnyomás-betegség. Ennek az idősebb társadalomnak sajnos több, mint 80%-a elhízott, illetve valamilyen krónikus betegségben szenved. A krónikus betegségek közül a magasvérnyomás-betegségen kívül a szív-érrendszeri betegségek, illetve a cukorbetegség vezetik a listát. Gyakoriak ebben az életkorban a mozgásszervi- és a daganatos megbetegedések is.
A legtöbb krónikus betegség kialakulása megelőzhető azzal, ha odafigyelünk szervezetünk megfelelő tápláltsági állapotára, és elkerüljük a nem kívánt súlygyarapodást. A túlsúly már önmagában elegendő feltétel lehet számos betegség kialakulásához. A rendszertelen evés következtében a vércukorszint ingadozhat, mely cukorbetegség kialakulásához vezethet. Az emberi testben felhalmozódó zsír nagyobb terhet ró az ízületekre, mozgásszervi betegségek alakulhatnak ki. Az elhízás és ezzel együtt a magas koleszterinszint következtében az erek belső falán lerakódások halmozódnak fel, ennek következményeként szív-érrendszeri betegségek (koszorúér-betegség, agyvérzés) alakulhatnak ki. A túlsúly a különböző anyagcserefolyamatokon keresztül daganatos megbetegedéseket idézhet elő.
Szerző: Bodó Katalin dietetikus, az Odaadó Támogató Szakértője
Felhasznált irodalom:
Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) - 60+ egészség Új nemzeti táplálkozási ajánlás időseknek, Budapest, 2020