A víz az egyik legfontosabb szükséglet szervezetünk számára. Nélkülözhetetlen a testben lezajló folyamatokhoz, többek között a vérkeringéshez, az anyagcserefolyamatokhoz és sejtműködéshez.
Az emberi test több, mint 70%-át víz alkotja, azonban mindennapi tevékenységeink során kiválasztással, kilégzéssel, izzadással folyamatosan veszítünk ebből a mennyiségből. Így megérthetjük, miért olyan fontos a megfelelő mennyiségű folyadék pótlása nap mint nap. Elégtelen mennyiségű folyadékfogyasztás kiszáradáshoz vezethet, mely fokozza a székrekedés, a keringési rendellenességek, továbbá koncentrációs nehézségek kialakulásának kockázatát.
A szervezet víztartalma életünk során folyamatosan változik, az idősek szervezete sok esetben dehidratált, mindemellett a szomjúságérzet is csökken. Ez a vízhiányos állapot az emberi test egészét, valamint az egyes szerveket is érintő természetes öregedési folyamatok következtében alakul ki. Idős korban tehát még több figyelmet kell fordítanunk a kiszáradás elkerülésére.
Amellett, hogy figyelünk a folyadékpótlásra, néhány egyszerű módszerrel tudatosan is ellenőrizhetjük szervezetünk hidratáltságát. Figyeljünk a kiszáradás első jeleire: szomjúságérzet, szájszárazság, fáradékonyság, koncentrációzavar. Árulkodó lehet a vizelet színe és szaga is, ha sötétebb sárga lesz és a szaga szúrósabbá válik, mihamarabb fogyasszunk több folyadékot!
Az ajánlott napi folyadékmennyiség idős emberek esetében is 2-2,5 liter, melyet tiszta víz, illetve natúr teák formájában érdemes elfogyasztani.
Íme néhány jó tanács a mindennapokra:
Szerző: Bodó Katalin dietetikus, az Odaadó Támogató Szakértője
Felhasznált irodalom:
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) - Táplálkozási Akadémia Hírlevél 9. évfolyam, 3. szám – 2016 március
Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) - 60+ egészség Új nemzeti táplálkozási ajánlás időseknek, Budapest, 2020