A tánc az egyik legsokoldalúbban fejlesztő mozgásos tevékenység. Egyszerre hat testre, lélekre, szellemre, és közösségben tart. Változatos és szórakoztató módon ad lehetőséget az idősebb embereknek is a testi és mentális képességek megőrzésére, és segíthet csökkenteni a demencia kialakulásának kockázatát.
A szenior kor veszélye: elmagányosodás és inaktivitás
Sokszor hallhatjuk, hogy egyre tolódik ki a várható élettartam, de egyáltalán nem mindegy, hogy ezek a plusz évek milyen minőségben telnek el. Sajnos nagyon gyakori az elmagányosodás és az inaktivitás, ami jelentős mértékben növeli a demencia kialakulásának kockázatát. A tánc viszont óriási lehetőség ebben a tekintetben is, hiszen multifunkcionális fejlesztő folyamatként nem csak a testet, de az agyat is megtornáztatja.
A rendszeres táncolás hatására a mozgástanulásnak köszönhetően 76%-kal csökkenthető a demencia kialakulásának kockázata.
Ezt bizonyítja az alábbi kutatás eredménye, amely során különböző tevékenységeket vizsgáltak abban a tekintetben, hogy miként hatnak a demencia kialakulásának kockázatára:
Nézzük meg, mi állhat az eredmények hátterében.
Az olvasás sokak kedvelt szabadidős tevékenysége. S bár a testünk ekkor pihen, az agy erőteljesen aktiválódik; a leírt világot képek formájában teremti meg és éli át az érzelmeket, így fizikailag is megváltozik a struktúrája. Olvasás közben megnő a koncentráló képesség, a Stanford Egyetem kutatói pedig kimutatták, hogy „a kutató, elemző típusú olvasás az agy legkülönfélébb kognitív funkcióit dolgoztatja meg, egy igazi „összetett edzésterv” alapján, míg a szórakozásból végzett laza olvasás a szerv vérellátását javítja.”
A keresztrejtvényfejtésről tudjuk, hogy jó kis agytornaként működhet, de fontos leszögeznünk néhány kiegészítést. A rejtvények is addig fejlesztik az agyi folyamatokat, amíg azokon gondolkodni kell. Tehát amikor ismétlődnek a feladványok, és már rutinból megy a kitöltés, az nem fog olyan mértékű ingert adni az agynak, ami fejlődési lehetőséget biztosít. Érdemes tehát időnként különböző kiadványokat is vásárolni, folyamatos ingert biztosítva ezzel a kognitív funkciók számára.
A biciklizés és az úszás fantasztikus és kíméletes testedzési forma, az agy szempontjából viszont más szemmel kell vizsgáljuk. Addig ugyanis, amíg ezek a tevékenységek a mozgástanulás szakaszában vannak, komoly koncentrációt igényelnek, de miután a mozgásokat sikeresen elsajátítottuk, a végrehajtás során már nem ad kihívást az agynak.
Ezekben az úgynevezett ciklikus mozgásformákban a mozgás elemei ciklikusan megismétlődnek, így mivel automatikusan fut le a mozgás, nem ad annyi ingert az agynak, hogy a demencia megelőzésével kapcsolatban hatékonynak bizonyuljon.
A tánc ezzel szemben egy multifunkcionális fejlesztő folyamat lehet. Egyszerre mozgatja meg a testet és az agyat. A rendszeres táncolás hatására olyan agyi funkciók indulhatnak be, amelyek évek óta pihenőpályán voltak. A koreográfiák tanulásakor a kognitív funkciók erőteljesen működésbe lépnek, az új mozgássorok tanulásához nagyfokú koncentrációra, figyelemre van szükség, fejlődik a tanulási és emlékezeti stratégia, nőhet az idegsejtek közötti összeköttetések száma, továbbá az agy szerkezetében is változások figyelhetők meg. Emellett a zene segíti a ritmusérzékelés képességét, és javítja a hangulatot is.
Ha nincs inger, nincs fejlődés
Az eredményekből jól látható, hogy azok a tevékenységek a leghatékonyabbak, ahol gondolkodni kell, kihívás elé kell állítanunk az agyunkat új dolgok tanulásával. A mozgásos tanulás pedig egyszerre több agyi funkciót integrál. Súlyos tény, hogy az agyi funkciók hanyatlásának vezető rizikófaktorai között szerepel a fizikai inaktivitás!
A rendszeres táncolás viszont a folyamatosan megújuló lépéskombinációk és változatos mozgások tanulásával javítja a szellemi működést, és gátolja az élettani és kóros mentális hanyatlást az idősödő egyéneknél is.
Szerző: Csordás-Novák Mária geronto-andragógus, szenior tréner, az Odaadó Támogató Szakértője