A metabolikus szindróma egy tünetegyüttes, melynek elemei:
Ha ezen tényezők közül kettő vagy több jelen van, abban az esetben megsokszorozódik a kockázat a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, a stroke, a zsírmájbetegség, valamint a krónikus vesebetegség kialakulására.
A metabolikus szindróma megelőzése:
Kiegyensúlyozott étrend: Fogyasszunk tápanyagokban gazdag ételeket. Részesítsük előnyben a zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonákat, mert a bennük lévő rostanyagok azon túl, hogy jótékony hatással vannak az emésztésre, képesek szabályozni a vércukor-, valamint a koleszterinszintet is. Válasszunk zsírszegény, élőflórás tejtermékeket, mint például a natúr joghurt és a kefir, ezek a tejtermékek probiotikum tartalmuknak köszönhetően támogatják a mikrobiomot, vagyis bélrendszerünk egészségét. Sovány húsokat süssünk, a baromfihúsok, a hal, valamint a vadhúsok jó választásnak bizonyulnak. Használjunk egészséges zsiradékokat, melyeknek magas az omega-3 zsírsav tartalmuk, ilyenek: a hal, a diófélék és az olajos magvak, továbbá az olívaolaj. Kerüljük el a magas cukor-, és sótartalmú ételeket, a túlságosan feldolgozott élelmiszereket és a magas transzzsírsavtartalmú termékeket.
Megfelelő folyadékbevitel: Fogyasszunk naponta legalább 1,5-2 liter tiszta vizet, esetenként teákat, gyógynövényteákat, 100%-os gyümölcsleveket,
Rendszeres testmozgás: Végezzünk legalább heti 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgást. Kiváló testedzés lehet a gyaloglás, a séta, a kirándulás, az úszás, a jóga, a tánc és a kerékpározás.
Stresszkezelés és pihentető alvás: A különböző relaxációs technikák, mint a meditáció és a légzőgyakorlatok segíthetnek a stressz csökkentésében. Az elegendő mennyiségű és megfelelő minőségű pihentető alvás fontos a hormonális egyensúly fenntartásához és az anyagcsere egészségéhez.
Súlymérés: Legalább 1-2 hetente álljunk rá a mérlegre, és ellenőrizzük testsúlyunkat, hogy kontroll alatt tudjuk tartani, és ne következzen be elhízás.
Vérnyomás és vércukor ellenőrzés: Fontos az orvosi vizsgálatok rendszeressége, amennyiben rendelkezünk otthon a vérnyomás-, illetve a vércukor szint mérésére alkalmas készülékekkel, akkor az orvosnál tett időszakos látogatások között magunk is figyelemmel kísérhetjük ezen értékek alakulását.